Dobšinské cintoríny budú vykosené a upravené

Mnohí obyvatelia mesta Dobšiná nás v poslednom období upozornili na stav mestských cintorínov. Sťažovali sa najmä na burinu a trávu, ktoré dosiahli neraz výšku pása a pozostalí sa tak k hrobovým miestam dostávali iba veľmi ťažko. Oslovili sme v tejto veci aj vedie mesta a dnes sme sa na cintorín vybrali neohlásene. Tam nás čakalo príjemné prekvapenie. Pracovníci VPP už totiž od včerajška pracujú na vykosení a úprave cintorína, aby bol dôstojným miestom pre posledný odpočinok zosnulých, ale aj príjemným miestom pre pozostalých a návštevníkov.

Oslovili sme v tejto veci  riaditeľa Podniku služieb mesta, pána Tibora Harmathu. „Pracovníkov sme požiadali, aby sa posnažili čo najrýchlejšie a prisľúbili, že do zajtrajška bude vykosený a upravený celý cintorín. Boli preteky a boli sme viazaní kapacitne, aj to bol dôvod prečo sa to nedalo riešiť skôr. Spravujeme 4200 hrobových miest a máme päť cintorínov. Dva evanjelické, dva katolícke a jeden v Lányi Hute. Popri tom sa staráme aj o Židovský cintorín po dohode so Židovskou obcou.“ Priblížil nám pán Harmatha neľahkú úlohu Podniku služieb mesta v letných mesiacoch.

„Všetko kosíme podľa potreby, ale tohto roku to bude náročnejšie. Vyzerá to tak, že budeme kosiť až 4 krát. Dôvodom je tohoročné premnoženie  burín, ktorých je možno viac ako tráv. Tie dosahujú väčšiu výšku, ale aj rastú oveľa rýchlejšie. Čaká nás tiež rozširovanie urnových miest. V poslednom čase je každá druhá posledná rozlúčka urnová. Z toho dôvodu plánujeme tento rok rozšíriť kapacitu urnového hája a to o 50 miest. Predplatenie miesta je rovnaké ako na klasických hrobových a teda 23 eur na 10 rokov.“ Dokončil pre náš portál riaditeľ Podniku služieb Harmatha. Ako môžete vidieť na našich fotografiách a videu z cintorína, pracovníci VPP čistia cintorín vzorne a vidieť po nich kus práce.

{gallery}foto_aktuality/cintorin_uprava{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD