Dobšinská samospráva začala s očistou mesta

Obyvatelia si zaiste v poslednom období všimli najmä na Zimnej ulici, pri vstupe do základnej školy hromadiace sa kopy odpadu. Na spomenutom priestranstve tak zakrátko vznikla veľká skládka, ktorá bola následne vyprataná pracovníkmi Podniku služieb mesta. Po tomto vzore sa pomaly postupuje na každej ulici v Dobšinej a preto sme navštívili primátora mesta Dobšiná Jána Slováka, ktorý nám priblížil všetky súvislosti.

Ako nám v úvode povedal pán primátor, takéto skládky v meste nevznikajú náhodne: „Zareagovali sme na situáciu, ktorá vznikla azda na každej z ulíc v našom meste. V niektorých prípadoch bolo neúnosné, že niektorí obyvatelia za svojimi príbytkami, ktoré majú súpisné čísla, zhromažďovali kopy odpadov. V mnohých prípadoch sa jednalo o neplatičov, ktorým sa odpad neodvážal. Uvedomme si ale, že je to dvojsečná zbraň. Stáli sme pred otázkou, či všetko ponecháme tak a budeme iba navyšovať ich dlh, no samozrejme s tým, že to bude časovaná bomba vo forme liahne baktérií a chorôb, alebo zasiahneme.“

Priblížil primátor Slovák a mesto sa napokon rozhodlo pristúpiť ku konaniu v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia o nakladaní s odpadmi. „Začali sme Zimnou ulicou a osobne som prešiel každý dom. Obyvatelia výsledok veľkého upratovania na tejto ulici mohli vidieť pred vstupom do základnej školy. Na ulici, záhradách a celom okolí sa už nepovaľujú kopy smetia, ktoré ohrozovali všetkých obyvateľov a hyzdili okolie. Podobným spôsobom sa bude postupovať na všetkých uliciach nášho mesta a následne budeme dohliadať na to, aby sa odpad znovu nenakopil.“

Ako môžu vypomôcť samotní občania a kto bude dohliadať na poriadok a čistotu v meste ? Znela naša ďalšia otázka. „Po tomto veľkom upratovaní ulíc nášho mesta, počas ktorého môže na určené miesta uložiť nepotrebný odpad každý občan, je potrebné dbať na to, aby k podobnej situácií už nedošlo. Prispieť tomu môže každý, nahlásením podnetu Mestskej polícií, ak by niečo nebolo v poriadku, no dohliadať budú aj rómske občianske hliadky, vajda mesta Dobšiná, ale tiež ja osobne budem obozretný a budem nástojiť na tom, aby táto naša snaha priniesla požadovaný efekt.“ Dokončil pre náš portál primátor mesta Dobšiná Ján Slovák.

Oslovili sme tiež vajdu mesta Dobšiná Mariána Bubenčíka, „Podľa môjho názoru táto iniciatíva vedenia mesta je veľmi dôležitá v samotnom vzťahu k občanom. Netýka sa to iba sociálne slabých skupín obyvateľstva, ale všetkých obyvateľov. Tí sami vítajú to, že sa týmto postupom skrášlilo okolie a zlepšilo životné prostredie. Osobne budem dozerať na to, aby takéto skládky v meste nevznikali a to najmä osobnými obhliadkami. V prípade ďalšieho porušenia nakladania s odpadmi, vyvodíme príslušné sankcie v súčinnosti s platnými všeobecne záväznými nariadeniami mesta a právnymi predpismi.“

Rozhovor viedol: Juraj Karika, foto Ondřej Priatka