Kultúra

Dobšinčan si prevzal najvyššie ocenenie za darcovstvo krvi

Darcovstvo krvi má svoju tradíciu a svojich stálych darcov, ktorí k tomu vychovávajú aj svoje potomstvo a príbuzných. Inak tomu nie je ani v Dobšinej, kde nachádzame významných podporovateľov darcovstva. V Rožňave sa preto dňa 19. novembra 2015 v priestoroch mestskej radnice uskutočnilo oceňovanie bezpríspevkových darcov krvi. To prebiehalo za účasti primátora mesta Rožňava, Pavla Burdigu, predsedníčky Slovenského Červeného kríža územného spolku Rožňava, MUDr. Kataríny Kopeckej, riaditeľa Slovenského Červeného kríža územného spolku Rožňava, Norberta Smolka, primárky hematologicko – transfúzneho oddelenia MUDr. Jarmily Balušíkovej, starostov obcí a hostí.

Postupne si všetci prevzali bronzovú (10 odberov), striebornú (20 odberov), zlatú (30 odberov ženy, 40 odberov muži), alebo diamantovú plaketu (60 odberov ženy, 80 odberov muži) prof. MUDr. Jána Janského. Jedeným z darcov je aj Dobšinčan, ktorý  si dokonca za výnimočné darcovstvo najvácnejšej tekutiny prevzal medailu MUDr. Kňazovického, ktorá sa udeľuje pri mužoch za 100-násobné darovanie.

„Myslím si, že to je jedna nádherná akcia, ktorá si zaslúži pozornosť občanov a spoločnosti, pretože krv je prípravok, ktorý sa nedá vyrobiť a sme odkázaní na darcov krvi, ktorí nám túto drahocennú tekutinu poskytujú,“ povedala predsedníčka Slovenského Červeného kríža v Rožňave MUDr. Katarína Kopecká. Bronzovú plaketu prof. MUDr. Jana Janského z Dobšinej získali: Ján Spišiak, Peter Žori. Striebornú plaketu prof. MUDr. Jana Janského získali: Pavol Leško-Rusnák, Ľuboš Sabol a najvzácnejšiu medailu prof. MUDr.  Jána Kňazovického získal pán Ján Krivanský. Celkovo bolo v našom okrese ocenených 91 darcov.

Ilustračné foto: SČK