Dobšiná si pripomenula 72. výročie konca druhej svetovej vojny

8. mája, si štátnym sviatkom pripomenieme už 72. výročie konca najdesivejšej vojny, ktorú ľudstvo zažilo. Na území celého Slovenska, sa v týchto dňoch preto konajú podujatia, ktoré majú za úlohu vzdať hold tým, ktorí položili životy preto, aby nezvíťazil fašistický režim a zvrátená ideológia vyvyšovania človeka nad človekom a národ nad národom. V druhej svetovej vojne podľa oficiálnych odhadov, vyhaslo 45 až 60 miliónov životov, čo musí byť mementom aj pre dnešnú generáciu.

V Dobšinej si víťazstvo nad fašizmom pripomenuli obyvatelia mesta, ktorí sa stretli 05.05.2017 o 13:00 hod. na Námestí baníkov, pred budovou historickej radnice. Sprievod obyvateľov mesta pokračoval za tónov dychovej hudby do blízkeho parku na ulici SNP, v ktorom je umiestnený pamätník padlých hrdinov, kde držali stráž štyria členovia miestneho baníckeho združenia Bruderschaft. Primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák a zástupca mestskej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Ondrej Gallo, v pietnej atmosfére položili vence k pamätníku. Na mieste odznela aj báseň v podaní Márie Gazdíkovej a príhovory.

V príhovore zdôraznil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák: “Nie je dôležité otvárať staré rany a jazvy, ale je dôležité nezabudnúť a pripomínať.“  S príhovorom ďalej tematicky nadviazal predseda MO SZ PB v Dobšinej, František Novotný: „Koľko z dnešných mladých ľudí, malo možnosť vypočuť si o vojne priamo od svojich starých a prastarých rodičov? Dajú sa tieto otrasné zážitky vtesnať, do niekoľkých učebníc, či kníh? Odovzdávajme preto štafetu uctievania si tých, ktorí neváhali položiť životy za šťastnú budúcnosť svojich detí. Nezabúdajme na hrdinské činy našich otcov a starých rodičov.“ Zdôraznil pán Novotný a pripomenul aj potrebu väčšej angažovanosti mládeže.

Text, foto & video: Juraj Karika