Dobšiná na portáli potravinovej hanby – aktual.

V záujme ochrany spotrebiteľov pred nákupom nekvalitných potravín spustilo Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky nový portál potravinových kontrol. Tento portál je zameraný najmä na porušenia zákonných nariadení z oblasti hygieny či ponúkania výrobkov po dátume spotreby, alebo inak poškodeného tovaru. Predajcovia aj v Dobšinej si odteraz budú musieť dať oveľa väčší pozor, keďže portál je verejný a k výsledkom kontrol sa dopracuje každý občan.

Na spomínaný kontrolný portál sme sa pozreli aj my a dozvedeli sme sa, že ihneď od začiatku pridávania informácii tam nájdeme aj Dobšinú. Jedná sa o prevádzku potravín na ulici SNP č. 105, ktorá nevyhovela hygienickým kritériám, ale aj v dodržiavaní a evidencii teplotných režimov. Tento skvelý pomocník môže byť v budúcnosti smerodajným vodíkom pre zákazníkov kde budú nakupovať. Informácie z kontrolného portálu tak môžu zvýšiť aj úroveň ponúkaných tovarov.

Aktualizácia: Po podnete od nášho diskutujúceho v otázke nezrovnalostí s mapovým umiestnením prevádzky, ktorá mala pochybiť v meste Dobšiná a protichodnou adresou v obci Nižná Slaná sme situáciu preverovali. Z nej vyplýva, že na spomínanom portáli došlo k chybe, kedy prevádzku v Nižnej Slanej administrátori kontrolného portálu zaradili v mape pod mesto Dobšiná. Za podnet od diskutujúceho ďakujeme. Článok má naďalej výpovednú hodnotu v oblasti preverovania kvality aj v meste Dobšiná

V tlačovej správe uviedla hovorkyňa rezortu Ministerstva Pôdohospodárstva SR Magda Tóth Želeňáková, že nový portál kontrola.mpsr.sk obsahuje mapu s prevádzkami po celom Slovensku, rovnako aj zoznam obchodov spolu s adresami, v ktorých boli pri kontrole zistené nedostatky. Testovacia stránka by mala postupne prejsť vylepšením, ministerstvo pôdohospodárstva sľubuje zlepšenie jej informačnej hodnoty. Rezort tvrdí, že privíta každý podnet zo strany médií ako aj širokej verejnosti.

Spotrebiteľ potrebuje konkrétne a jasné informácie, aby ich ľahko pochopil. Ak sa predajňa dopustila napríklad klamlivého predaja, je potrebné vedieť, čo predávala klamlivo,“ povedal pre Hospodárske noviny predseda Asociácie spotrebiteľov Slovenska Miloš Lauko. Samotné kontroly vykonávajú inšpektori veterinárnej a potravinovej správy. Zaoberajú sa kontrolou výroby ako aj konkrétnych prevádzok či kontrolou pri manipulovaní s potravinami a ich umiestnením na trh.

Portál zatiaľ funguje v testovacej prevádzke s pomerne strohými informáciami, ktoré ale aj dnes postačia na identifikáciu prevádzok, ktoré sa dopustili priestupku. Dobšiná má zatiaľ na „tričku“ iba jeden takýto obchod a záleží od predajcov či ich bude postupne pribúdať, alebo budú spotrebiteľom ponúkať kvalitné výrobky. Naďalej ale platí, že treba dať pozor na to, kde kupujeme potraviny. Pri našom výbere nám odteraz môže pomôcť aj http://kontrola.mpsr.sk

Ilustračné foto: Redakcia MD