„Dobšiná na kolesách“ – Otvorenie cykloturistickej trasy Dobšiná – Čuntava

Dňa 3. júna 2017 sa počas Dní mesta Dobšiná konalo slávnostné otvorenie cykloturistickej trasy Dobšiná – Čuntava. Organizátorom prialo počasie. Už o deviatej  bola dominantou dobšinského ihriska štartovacia brána, dievčatá na prezentácii už boli pripravené a čakalo sa na prvých cyklistov. Pred desiatou bolo už na štarte 80 cyklistov čakajúcich na slávnostné príhovory  Ing. Moniky Kollárikovej, predsedníčky Komisie školstva, telovýchovy a športu Mestského zastupiteľstva v Dobšinej a pani Ing. Zuzany Záborskej, výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš, ktorá zastrešila celý projekt výstavby novej cyklotrasy. Po posledných pokynoch a informáciách o možných nebezpečných miestach na trati a občerstvení boli tesne po desiatej hodine odštartované obe trasy pre malých aj veľkých cyklistov „Šťastíkom“ – maskotom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš.

Kratšia trasa, ktorá viedla z futbalového štadióna k žrebčínu merala 2 km bola určená hlavne detským cyklistom, na konci ktorej ich čakalo milé prekvapenie, a to vozenie na voze ako aj osobný kontakt s malými žriebätkami za čo veľmi pekne ďakujeme Stredisku chovu koní Dobšiná.  Nároční cyklisti si preverili svoje sily na trase: Futbalový štadión – Vyšný Hámor – Vyšná Maša – Danková – Čuntava – Pred Čuntavou (cca 12 km stúpajúci charakter, prevýšenie 705 m) a späť, na ktorej sa mohli pokochať krásou dobšinskej prírody. Pre každého účastníka dlhšej trasy bolo odmenou dosiahnutie cieľa na poľane Čuntave/1 111 m n. m/ a  získanie pamätnej športovej čelenky, na výrobu ktorej bola použitá krásna fotografia Dankovej od Dávida Sidora.

Túto krásnu akciu vytvorila Komisia školstva, telovýchovy a  športu  Mestského zastupiteľstva v Dobšinej spolu so zamestnancami mesta Dobšiná, ktorí každoročne pripravujú a usporadúvajú pre občanov mesta športové podujatia v rôznych športových disciplínach, podľa záujmu občanov a možnosti využitia športových zariadení nachádzajúcich sa v meste.

Katka Vargová, športový referent mesta Dobšiná

Cykloturistická trasa Dobšiná – Čuntava – Pred Čuntavou:

Cykloturistika ako „fenomén“ súčasnej i budúcej doby zaznamenáva už aj na Slovensku veľký rozmach. Každoročne pribúdajú desiatky až stovky nadšencov cykloturistiky a zároveň aj kilometre nových značených cykloturistických trás (ďalej len CTT). Mesto Dobšiná a jeho katastrálne územie je vhodným územím pre rozvoj náročnejšej formy cykloturistiky, ktorá sa vykonáva v horskom prostredí, s väčším prevýšením, prevažne po lesných spevnených a nespevnených cestách.

Táto CTT vznikla ako potreba značenia už existujúcej a využívajúcej komunikácie s cieľom usmerniť pohyb cykloturistov, pre ich lepšiu kontrolu pohybu najmä v lesnom prostredí, pre ich usmernenie mimo frekventovaných štátnych ciest, pre spoznávanie prírodných a historických daností regiónu a pre aktívny oddych obyvateľov regiónu a jeho návštevníkov.

CTT vypĺňa existujúcu medzeru v regionálnej sieti CTT a rozširuje ju, čím vytvára predpoklad pre ďalší rozvoj cykloturistiky v území, ako významného špecifického produktu cestovného ruchu. Spája a prepája existujúce regionálne CTT – prepojenosť na Horné Pohronie, kde sa napája na CTT ev.č. 5576. Prostredníctvom cykloturistickej trasy ev.č. 2712 od miesta Dobšiná-Depovo je územie mesta prepojené so strediskami cestovného ruchu Dedinky, Mlynky a Hnileckou dolinou. Prostredníctvom ďalšej CTT, ev.č. 5702 od miesta Pod Čižmou, je mesto nepriamo napojené so Stratenou a Dobšinskou Ľadovou Jaskyňou.

Vo väčšej miere umožňuje cykloturistom využívať horský bicykel ako prostriedok poznávania, širokého športového, rekreačného vyžitia, ako prostriedok oddychu. Rozširuje možnosti vytvorenia cyklookruhov a umožňuje objavovať a spoznávať ďalšie zaujímavé zákutia Slovenska a hornej časti Gemera, spoznávať kultúrno-historické a prírodné skvosty záujmového územia zo sedla bicykla.

Cykloturistická trasa Dobšiná – Danková – Čuntava – Pred Čuntavou spĺňa funkciu športovú a rekreačnú, no zároveň dokáže plniť i funkciu vzdelávaciu a poznávaciu (na trase sa nachádza Stredisko chovu koní Dobšiná, ďalej historický skvost z doby slávnej dobšinskej baníckej minulosti, veľmi zachovalý kamenný most – tento vzácny artefakt bol postavený pravdepodobne v polovici 18. storočia spolu s tzv. „starou cestou“ na Čuntavu, ktorá slúžila na prevoz kvalitnej železnej rudy konskými záprahmi z Dobšinej a jej okolia do pohronských hút a maší. Na Čuntave – chata Rita, ruiny alaša).

PaedDr. Imrich Makara, akreditovaný značkár cykloturistických trás, OZ Rozvoj Spiš