Dobšiná je už pokrytá DVB-T dokrývačom

Presne pred rokom sme vás informovali o vtedy bezvýchodiskovej situácií, ktorá sa vliekla okolo DVB-T vysielania na území mesta Dobšiná. Oslovili sme Mestský úrad, za ktorý nám kompetentný pracovník dodal aj podklady, kde mesto opakovane žiadalo dokrytie našej oblasti. Spoločnosť Towercom sa vtedy ale k celej veci postavila váhavo. Najprv mesto odporučila na zabezpečenie si vlastného vysielača, čo by mesto vyšlo na 31 000 eur a opakovač by Dobšinú vyšiel na asi 7 500 eur.

Ako vtedy uviedol primátor Karol Horník (Smer-SD) vo svojom vyjadrení, spoločnosť Towercom trvala na svojich stanoviskách z marca 2011, aby mesto zabezpečilo DVB-T signál z vlastných prostriedkov. Pokrytá bola iba časť mesta Dobšiná DVB-T signálom z Rožňavy a to 27. a 54. kanálom, časť mesta je pokrytá káblovou televíziou a značná časť občanov riešila TV príjem prostredníctvom satelitu. “Pre rok 2013  v rozpočte mesta neboli rozpočtované finančné prostriedky na zriadenie DVB-T opakovača.“ Uviedol Horník pre náš portál, čo pre Dobšinčanov neveštilo nič dobré.

Od tejto doby sme sa intenzívne zaoberali týmto problémom. Napokon zaznelo „Mesto Dobšiná bola RTVS Slovenskou televíziou zaradená medzi navrhované lokality a to bezodkladne po vyriešení pokrytia územia signálom DVB-T verejnoprávneho multiplexu vo všetkých okresných mestách na Slovensku.“  Čo pre nás vtedy potvrdil hovorca RTVS.  Pre mnohých, ktorí mali problém so signálom v našom meste a namiesto lacnejšej DVB-T varianty museli nútene siahnuť po nákladnejších riešeniach máme dobrú správu.

Dnes nás informovala RTVS, že spoločnosť Towercom v spolupráci s RTVS rozšírila počet lokalít s kvalitným DVB-T signálom a na zozname nových deviatich lokalít nájdeme aj Dobšinú. Naše mesto bude riešené formou dokrývača umiestneného na TVP Dedinky. Poskytovať bude druhý a tretí multiplex  DVB-T ( 3. Multiplex, kanál 24 – Jednotka a dvojka RTVS + 9 rádií, 2. Multiplex, kanál 55 – Joj, Joj plus, Markíza, TV Doma, TA3). Ako sme ale spozorovali na mape pokrytia, problém s druhým multiplexom možno naďalej očakávať v lokalite Lányi Huta a Vyšný Hámor (mapa: MUX 2, MUX3). Podľa vyjadrení RTVS, ďalšie pokrývanie DVB-T  je naplánované na august. Dobšiná sa tak po dlhej dobe zaradila medzi pokryté oblasti s možnosťou bezproblémového DVB-T príjmu, čo možno využije mnoho obyvateľov, namiesto nákladnejších alternatív.

Ilustračné foto: Mgr. Rudolf Pellionis