Dobšiná je pod snehom, hrozí kalamita

Včera vo večerných hodinách vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu druhého stupňa pred snežením. Varovanie sa týka bezprostredne aj okresu Rožňava, pričom platí od včerajška 18:00 do dnes 18:00 hodiny. Očakáva sa výskyt silného sneženia, pri ktorom na viacerých miestach má spadnúť  20 až 40 centimetrov nového snehu.

Nová snehová nádielka predstavuje vraj veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a to najmä dopravu a pohyb osôb. SHMÚ zároveň vydal výstrahu 1. stupňa, ktorá platí od dnes do zajtrajška 6:00 hod., podľa ktorej sa miestami očakáva tvorba snehových jazykov alebo závejov.

Varovanie Slovenského hydrometeorologického ústavu sa naplno potvrdilo aj v Dobšinej. Len do štvrtej hodiny rannej spadlo v meste zhruba 20 centimetrov nového snehu. Nádielka pritom stále pribúda a je preto namieste sa zaoberať možnosťou ďalšej kalamitnej situácie, ktorá mestu Dobšiná bezprostredne hrozí. Pre mnohých obyvateľov sa v skorých ranných hodinách stannú nepostrádateľnými pomocníkmi lopaty a metly na odhŕňanie háld snehu pred ich príbytkami. AKTUALIZÁCIA: Navyše mesto Dobšiná zasiahol aj celkový výpadok elektriny, ktorý trval od 04:30 do 07:00 hod. a naďalej je pravdepodobnosť kolísania, prípadne ďalšie výpadky dodávok elektriny.

Ani cestári nezaháľajú a platí to dvojnásobne aj pre mestský Podnik služieb mesta Dobšiná, ktorého pracovníci mechanizmami odhŕňajú sneh už od týchto nočných hodín a ihneď sprejazdňujú najmä centrum mesta. Aj napriek snahe sneh zvládnuť, už teraz sú hlásené možné meškania verejnej dopravy a kopy snehu na chodníkoch sťažia aj bežné denné povinnosti obyvateľov. V noci sme monitorovali situáciu v Dobšinej a objektívom sme zaznamenali nasledujúce zábery, ktoré nepotrebujú ďalší komentár.

Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_aktuality/kalamita2_2013{/gallery}