Dobrovoľníci z Lányiho Huty v Dobšinej zachránili historickú zvonicu

V historicky asi najbohatšom, malebnom prostredí dobšinskej prírody, v časti Lányiho Huta sa miestni obyvatelia rozhodli prispieť svojim pričinením k jej zveľadeniu záchranou významnej pamiatky. Dobrovoľníci z radov občanov sa pustili do opravy jednej z dominánt nášho mesta, ktorú poznáme z historických súvislostí, ale aj propagačných materiálov. Reč je o zvonici, ktorej stav základných trámov bol natoľko zlý, že sa podľa ich slov v hodine dvanástej rozhodli pre jej svojpomocnú opravu. Prvá zvonica v Lányiho Hute stála podľa miestnych obyvateľov už okolo roku 1800 a keďže osada disponuje aj vlastným cintorínom, bola využívaná aj na účely oznamovania úmrtí a to najmä baníkov.

Zvonica plnila aj ochrannú a oznamnú úlohu v prípade rôznych nešťastí akými boli napríklad požiare. Pôvodná drevená zvonica stála na mieste dnešnej trafostanice, ktorá keď doslúžila postavila sa v rokoch 1946-48 zvonica na mieste ako ju poznáme dodnes. V minulosti tí istí dobrovoľníci opravili na zvonici pretekajúcu šindľovú strechu a teraz sa pustili do jej základov.

Ako nám povedal pán Ján Stolarčík, ktorý s pánom Ľudovítom Lachom st. základové trámy vymieňal: “Je to naša vlastná iniciatíva. Síce som z Košíc, no moja manželka pochádza z Lányi Huty. Dobšiná a najmä táto časť mi okamžite prirástla k srdcu a odvtedy ubehlo už 45 rokov. Zaujímam sa o históriu a nedá mi, aby to, čo naši predkovia vytvorili sme my dnes nedokázali uchrániť a možno aj zveľadiť. S pánom Lachom sme najstarší Hutnianci a chceme odkázať mladým, že na zmeny k lepšiemu postačí iba chuť a pevná vôľa. Zvonička mala už celé drevené základy spráchnivené a bolo iba otázkou času, kedy by sa zrútila a tomu sme chceli zabrániť. Sme veľmi povďační Mestský lesom Dobšiná s.r.o., ktoré prostredníctvom ich konateľa a miestneho dodávateľa nám poskytli potrebné hranoly na opravu. Bola to dovedna trojdenná práca, no z výsledného efektu máme všetci radosť.“ Zvonica v Lányho Hute sa vďaka svojpomoci dobrovoľníkov naďalej zachová a môže pripomínať slávnu históriu mesta Dobšiná. Pod príspevkom nájdete fotografie z opravy základov zvonice a video z výmenu šindľov z roku 2012.

Text: Juraj Karika, foto: Sukr. Archív Stolarčík, video: JK