Šport

Dobšinský kopec zhodnotili ako úspešný

 

V priestoroch mestského kultúrneho strediska sa v piatok 21. septembra, presne dva mesiace od ukončenia pretekov Dobšinského kopca 2012, ktorý bol po prvýkrát súčasťou seriálu Majstrovstiev Európy, stretli  organizátori, spolupracovníci a sponzori tohto veľkolepého športového podujatia. Tí spomienkami na prvé, ale aj nedávne ročníky slávnostne otvorili záverečné stretnutie tohtoročného Dobšinského kopca, ktorý bol nesporne najväčšou a najsledovanejšou udalosťou za posledné roky. Otvorenia sa ujal primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD), ktorý vo svojom príhovore povedal.

 

„Laická a odborná motoristická verejnosť hodnotila Dobšinský kopec ako veľmi vydarené športovo-spoločenské podujatie. Túto skutočnosť umocňuje aj fakt, že vlastne v Dobšinej sa stretla skoro celá kopčiarska špička na čele so Simonem Faggiolim, ktorý dosiahol až neuveriteľný traťový rekord 2:23,85 sekundy. Za všetky úspechy treba poďakovať vám, ktorí ste tu prítomní a aj tým, ktorí tu nie sú. Nebyť vás, vašej angažovanosti, ochoty a snahy, tak by Dobšinský kopec taký úspech nedosiahol.“ Dokončil primátor mesta, ktorý takto poďakoval všetkým, ktorí akokoľvek pomohli v prípravách podujatia.

 

Na tomto záverečnom podujatí, ktoré hodnotilo úspešnosť motoristického sviatku Dobšinej, boli medzi vstupmi premietané videá z trate a Ing. Pavol Vozár stručne priblížil históriu podujatia, ktoré siaha do roku 1973 a budúci rok oslávi okrúhlu tridsaťročnicu. Po jeho vystúpení sa slova ujal riaditeľ pretekov Marcel Kollárik, ktorý úprimne hovoril aj o veciach, ktoré pokladal za správne odprezentovať a najmä z dôvodu skreslených informácií, ktoré boli neraz ďaleko od pravdy.

 

„Počul som aj názory, že sme sa museli dobre nabaliť. Realita je ale úplne iná. Slovenská asociácia motoristického športu (SAMŠ) nám momentálne dlží 5 000 eur zo štátneho rozpočtu a spoločnosť Esin ukončila Dobšinský kopec zhruba so stratou 35 000 eur. Celý organizačný výbor pracoval počas roka čisto na báze dobrovoľnosti, bez nároku na odmenu a počas pretekov je každý tzv. diétami odmenený ako ktorýkoľvek činovník. A to je to nabelenie, ktoré niekto môže závidieť a k tomu tiež množstvo prebdených nocí.“ Nešetril kritikou Kollárik. Následne zhodnotil celý priebeh Dobšinského kopca 2012 slovami:

 

„Pred začiatkom pretekov sme sľúbili historicky najkvalitnejšie  štartovné pole, bohatý kultúrny program a veľa ďalších akcií aké naše mesto nezažilo. Či sa nám to skutočne podarilo môžete posúdiť sami. Práve vďaka partnerom sme dostali nový vietor do plachiet, pomocou ktorého sme sa snažili sprofesionalizovať celú organizáciu. Našimi prioritami boli najmä bezpečnosť jazdcov a divákov, komfort, dobrá reklama a spojenie športu s kultúrno-spoločenskými akciami. No boli aj ťažké chvíle. Po daždi sme zistili, že pódium je použiteľné akurát pre bahenné kúpele a nie to pre divákov či nebodaj poobedné slávnostné vyhlásenie.

 

Znova zapracovala improvizácia a v priebehu hodiny bol divácky priestor asi 10 minút pred štartom vyvozený a roztiahnutý štrkom. Po preteku sme taktiež zistili, že nám zmizol veľký bilbord, cirka 150 metrov sietí a vrcholom bolo ukradnuté mobilné WC z Dobšinského kopca. Žiaľ ľudia sú rôzni. ..Čo sa týka toho improvizovania a nasadenia, tak celý týždeň pred pretekom desiatky ľudí podávali také výkony, ktoré boli okomentované, že ak by v tejto republike každý takto makal, tak HDP štátu sa automaticky zdesaťnásobí a Švajčiarsko tu už máme o rok. Aj práve preto má Dobšiná medzi pretekármi taký dobrý cveng, pretože dokáže prekonať negatíva dané či už vzdialenejšou polohou, chudobným regiónom, či štruktúrou obyvateľstva práve tou našou dobrosrdečnosťou, ktorú väčšina ľudí chvála Bohu stále má.“ Marcel Kollárik na záver vyjadril presvedčenie o tom, že Dobšiná sa seriálu Majstrovstiev Európy zúčastní aj v budúcom roku, čoho potvrdenie považuje viac-menej už iba za formalitu.

 

Foto & video: Redakcia MD

{youtube} GZM0Pwqaf2g {/youtube}

{gallery}foto_akcie/hodnotenie_dk{/gallery}

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »