Dobšinská železná cesta bude prezentovaná

V rámci európskeho hlavného mesta kultúry, ktorým budú Košice sa aj v našom meste majú udiať zmeny, ktoré by mal zaregistrovať každý domáci obyvateľ, ale aj návštevník nášho mesta. Ako nám prezradil primátor mesta Dobšiná, Karol Horník (Smer-SD) mesto sa uchádza o prestížny projekt, v ktorom by Dobšiná mala vyniknúť a odprezentovať sa v tom najlepšom svetle.

„Naše mesto bolo vybrané ako jedno z deviatich pilierov, ktoré boli vytýčené na troch cestách, vinnej, gotickej a železnej. To znamená, že naše mesto bolo poctené, že tu v tomto meste sa v roku 2013 sústredia aktivity v rámci európskeho hlavného mesta kultúry – Košíc.“ Reagoval nadšene primátor Horník a zoznámil nás bližšie so zámermi prezentácie.

„Je vonku vyhlásená výzva Terra Incognita, teda Krajina nepoznaná a v rámci tejto výzvy sa ideme zapojiť a pripravujeme projekt náučný chodník po našej dobšinskej železnej ceste. Sprítomníme tak ľuďom slávnu banícku históriu.“ Potvrdil smelé plány samosprávy mesta Dobšiná získať finančné prostriedky na realizáciu projektu.

„Tento chodník bude mať asi desať kilometrov, jeho návštevníci si budú môcť vybrať podľa náročnosti kratšiu, strednú, alebo dlhšiu cestu a tento náučný chodník by mal ísť od námestia z centra k evanjelickému kostolu ku hladovému múru, do Lányiho huty. Chodníky budú viesť aj k niektorým baniam, ktoré sa ešte dajú voľným okom spozorovať, že tam bola nejaká ťažba. Samozrejme celá cesta chodníkmi bude lemovaná oddychovými zónami, prístreškami a v neposlednom rade aj informačnými tabuľami, ktorých by malo byť až desať so zameraním na našu mestskú históriu“. Dokončil primátor mesta Dobšiná Karol Horník exkluzívne pre náš portál.

Foto & video: mestodobsina.sk