Dobšinčania si pripomenuli 68. výročie SNP

V týchto dňoch si na celom území Slovenska ľudia pripomínajú 68. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Nebolo tomu inak ani v Dobšinej, kde za tónov dychovej hudby mesta zaznela na úvode báseň, ktorú predniesla Jana Gazdíková a prítomní položili vence a kytice k pomníku SNP, ktorý sa nachádza na námestí Troch ruží pri vstupe do Dobšinej.

Okrem členov organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a zamestnancov mestského úradu sa tradične osláv SNP zúčastňujú aj členovia klubu dôchodcov a čestnú stráž držali pri pomníku členovia miestneho baníckeho združenia bratstva „Bruderschaft.  Tento rok sa z pracovných dôvodov osláv nezúčastnil ani primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) a ani predseda Zväzu protifašistických bojovníkov v Dobšinej a kronikár mesta František Novotný.

Namiesto nich prečítala príhovor MVDr. Terézia Balážiková, vedúca oboru vnútra MsÚ, kde v jej podaní zazneli historické súvislosti, ktoré sa viažu k Slovenskému národnému povstaniu v časoch kedy bola Dobšiná okresným mestom a sídlil tu revolučný Národný výbor. Priamo počas SNP vtedy padlo viac ako 15 obyvateľov nášho mesta. Ako to ale počas druhej svetovej vojny v Dobšinej vyzeralo si môžete vypočuť v priloženom videu pod fotogalériou.

Slovensko je posiate viac ako dvoma stovkami masových hrobov s tisícami obetí fašistického besnenia. V rokoch 1939 – 1945 nacisti odvliekli z územia Slovenska do koncentračných táborov viac ako 80 tisíc ľudí, z nich sa takmer 70 tisíc už nikdy k svojim blízkym nevrátilo. Obetiam najväčšej vojny, ktorá si dovedna vyžiadala podľa odhadov až 72 miliónov ľudských životov, obyvatelia často krát s bolesťou v srdci pre tichú spomienku postavili pamätníky, ku ktorým každoročne kladieme kytice kvetov a vence vďaky. Ich obete sú a zostanú pre nás mementom a výzvou, aby sme nikdy nedopustili návrat hrôzy akejkoľvek vojny.

Foto & video: Redakcia MD

{gallery}foto_akcie/snp_2012{/gallery}