Kultúra

Do života uviedli dve vzácne publikácie

 

Počas Turíčnych slávností sa do života uviedli aj dve vzácne knižné publikácie, ktoré sú úzko späté s históriou nášho mesta. O prvú sa postaral RNDr. Ondrej Rozložník, spolu s Ing. Mikulášom Rozložníkom, ktorí v knihe Banícke združenie Dobšiná, s podtitulom história baníckeho spolku založeného v roku 1683 , priblížili historický odkaz dodnes fungujúceho združenia. S pánom RNDr. O. Rozložníkom sme sa stretli aj na samotnom krste publikácie a spýtali sme sa ho na osobné dojmy.

„Ako Dobšinčan mám z tej knižky veľkú radosť a to preto, lebo je to prakticky dokument, v ktorom je dokumentovaná celá história baníctva tu v Dobšinej. Je to už 330 rokov, kedy baníci predstúpili pred vtedajšiu Mestskú radu a podali žiadosť o založenie Bruderschaftu. Hlavne si cením tých 31 bodov, ktoré sú uvedené, kde sa baníci zaviazali plniť ich v spoločenskom, pracovnom, ale aj kresťanskom duchu. Tento dokument je veľmi dôležitý a môžeme povedať, že ani jedno banské mesto na Slovensku a možno ani v Európe nemá takýto dokument v origináli.“ Povedal nám pán Rozložník a pokračoval ako sa vôbec tento vzácny dokument našiel.

„Do určitej miery je to náhoda, ale aj šťastie. Tento konkrétny dokument z roku 1683 sa nachádza v štátnom archíve Ministerstva vnútra SR v Rožňave, je síce doničený, ale podarilo sa nám z neho ešte urobiť fotodokumentáciu, ktorú prinášame aj v knihe. A druhý dokument, o ktorom nevedeli ani samotní baníci v Dobšinej, že čo to vôbec je, ten sa nachádzal v ich archíve a jedná sa o dokument syna Pavla Lányiho, Johannesa Lányiho, z roku 1743, ktorý založil tiež svoje vlastné banícke pravidlá a sú veľmi významné. To je v knihe uvedené tiež.“ Vidieť na spoluautorovi vzácnej publikácie spokojnosť zo získania a možno aj záchrany, takmer zabudnutých dokumentov.

„Táto publikácia môže dať veľa aj dnešnému mladému čitateľovi. Je veľa ľudí, ktorí sa o históriu zaujímajú a som presvedčený, že aj mladí ľudia začínajú oceňovať históriu a baníctvo vo svojom rodnom meste, v Dobšinej. Bez baníctva sa ani dnešný svet nezaobíde, bez ťažby nerastných surovín nemôže ľudstvo žiť. Táto kniha je toho dôkazom, že baníctvo je celospoločensky veľmi dôležité.“ Dokončil pre náš portál RNDr. Ondrej Rozložník a videá a fotografie z krstu publikácie vám prinášame v spoločnej fotogalérií.

Ďalšou knihou uvedenou do života je Vpád Turkov do Dobšinej. Jedná sa o prepis diela farára Piltziusa, ktorý zdokumentoval vpád Turkov cez osudnú noc zo 14. na 15. októbra 1584. Za uvedením publikácie stojí pán Viliam Lipták a Občianske združenie klub histórie Dobšinej. Klub pre širokú verejnosť už minulý rok zorganizoval prezentáciu histórie pamätnej udalosti napadnutia Dobšinej  Turkami.  

Tam po prvý raz zazneli preložené state  vzácneho rukopisu evanjelického farára Piltziusa Gašpara, ktorý vpád Turkov zažil a zaznamenal v maďarčine (Törökök betörése Dobšinára). Iba poznamenajme, že počas zajatia zahynula aj jeho tehotná manželka. Čítaný príbeh členov klubu histórie vtedy dotvárali deti z Centra voľného času detí a mládeže scénkami. Už vtedy vyjadril primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) myšlienku vydať tieto pamäti knižne. Po roku sa to stalo realitou a knihu pokrstil sám primátor dukátmi v sprievode legendárnej Sklenenej pani.  Všetko môžete vidieť v našej video a fotogalérií. 

{gallery}foto_kultura/krst_knihy{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »