Dni mesta Dobšiná zahájil beh ulicami, vernisáže a otvárenie studničiek

Beh ulicami mesta Dobšiná 2017

Dni mesta Dobšiná už tradične otvára Beh ulicami mesta. Tento rok to bol už 22. ročník a zúčastnil sa rekordný počet 435 bežcov. Súťažilo sa v 16-tich  kategóriách od detí MŠ po dospelých. Trasy viedli ulicami mesta v dĺžke od 100 do 1600 metrov, podľa veku bežcov. Pretekov sa zúčastnili školy: ZŠ Dobšiná, Gymnázium Dobšiná, MŠ SNP a PJŠ Dobšiná, Spojená škola Nová, Dobšiná, ZŠ Rejdová, ZŠ s MŠ Mlynky – Biele Vody, ZŠ a MŠ Vlachovo a ZŠ Nižná Slaná. Veľmi sme sa tešili i účasti našich seniorov a to Klubu dôchodcov, Zväzu telesne postihnutých a členov Nordic Walkingu. Atmosféra pretekov bola výborná, počasie nám prialo a účastníci si odniesli pekné zážitky, prípadne aj diplom a cenu za víťazstvo.

Text: Ing. Mária Rybárová, Foto: Juraj Karika

Výstava ručných prác v Klube dôchodcov v Dobšinej

Klub dôchodcov je mestskou organizáciou a v spolupráci s Jednotou dôchodcov zastrešuje a organizuje rôzne podujatia s dôrazom na obyvateľov nášho mesta, ktorí dovŕšili dôchodkový vek. Vo svojej jeseni života si nájdu čas aj na akcie a podujatia akým bola výstava ručných prác v rámci Dní mesta Dobšiná.

Foto: Juraj Karika

Vernisáž výstavy obrazov Moniky Vozárovej

Moderný a nevšedný pohľad na naše kroje, na gemerskú náturu a temperament vytvára v obrazoch výtvarníčky pôdu pre celú škálu pocitov. Prebúdza hrdosť na krásu a bohatstvo nášho kultúrneho dedičstva i na muzikálnosť zakorenenú v generáciách. Tak by sa dala charakterizovať tvorba nadanej umelkyne z Dobšinej, Moniky Vozárovej. Jej vernisáž s možnosťou kúpy jej diel je možné vidieť v herni Kultúrneho domu v Dobšinej do 10.06.2017. Z otvorenia vernisáže vám prinášame fotografie a video.

Foto & video: Juraj Karika

Vernisáž výstavy fotografií „Dobšiná v čase“

Mesto Dobšiná očami troch fotografov: Arnold L. Ráth, Szilárd Schermann a Ján Sztehlo. Táto skvostná výstava obohacuje pohľad na mesto Dobšiná a jeho históriu, zmenu jeho zákutí a nevynecháva ani jeho okolie. V celkovom pohľade vracia návštevníka do krásnej a doteraz fotografiami neprezentovanej minulosti. Výstavu si môžu návštevníci pozrieť do 30. júna 2017 v Kultúrnom dome v Dobšinej. Z otvorenia vernisáže vám prinášame fotografie a video.

Foto & video: Juraj Karika

Otváranie studničiek

Otváranie studničiek je jedným zo starých slovanských predkresťanských obyčajov v období Turíc. Na Turíce sa spájajú obrazy a významy pochádzajúce z kresťanstva so starými symbolmi z obdobia predkresťanskej viery. U nás, hlavne na strednom a východnom Slovensku, je tento sviatok okrem jeho cirkevného významu spojený najmä s otváraním studničiek a so sadením májov. Športová a relaxačno-ozdravovacia akcia zameraná na obnovu „prameňa“ zdravia a vitality s nordic walkingom a jógou.

Foto: Katarína Vargová