Dnes sa začínajú skúšky dospelosti

 

Na stredných školách v Dobšinej odštartuje týždeň písomných maturít dnešnou slovenčinou. Skúšku dospelosti z nej bude skladať spolu so študentmi v našom meste dovedna až 54.449 stredoškolákov na celom Slovensku.  Maturanti budú písať test zo slovenského jazyka a literatúry a slohovú prácu. Ako informovalo Ministerstvo školstva SR, témy slohu, z ktorých si budú môcť maturanti vyberať, budú tradične vyžrebované a vyhlásené prostredníctvom živého vysielania v Slovenskom rozhlase – Rádiu Slovensko a zverejnené na internetových stránkach ministerstva školstva (www.minedu.sk), Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (www.nucem.sk), Ústavu informácií a prognóz školstva – školských výpočtových stredísk (www.svs.edu.sk, maturita.svsbb.sk).

 

V stredu (13.marca) budú všetci maturanti písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka.  Podľa dostupných informácií, spomedzi cudzích jazykov sa až 73 percent prihlásilo na anglický jazyk, o čom  informoval hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Druhým najčastejšie zvoleným jazykom je nemčina, ktorú si vybralo spolu 11.426 žiakov. Najmenej, 19 maturantov, bude tento týždeň skladať skúšky z taliančiny. Témy slohových prác z cudzích jazykov po vyžrebovaní zverejnia len prostredníctvom webových stránok.

 

Nasledujúci deň, vo štvrtok (14.3.), čaká maturantov test z matematiky. Z nej tento rok maturuje 9020 stredoškolákov. Maturitný týždeň uzavrie v piatok (15.3.) externé testovanie a slohová práca z vyučovacieho jazyka maďarského a ukrajinského pre žiakov v školách týchto národnostných menšín.

 

Študenti to budú mať teraz ťažšie a nemôžu spoliehať na to, že keď im nevyjdú písomné, posnažia sa na ústnych maturitách. Ako uvádza TASR, doteraz totiž platilo, že ak žiak dostal na ústnej maturite jednotku až trojku, mohol mať z externej časti, alebo písomnej formy internej časti aj nula bodov, aj tak zmaturoval. Ak dostal štvorku, z externej časti musel mať minimálne 33 percent a zároveň zo slohu či eseje minimálne 25 percent. Aby študent zvládol maturitu úspešne, podľa nových pravidiel musí okrem známky 1,2 alebo 3 z ústnej formy dosiahnuť viac ako 33 percent z externej časti, alebo viac ako 25 percent z písomnej formy internej časti. To platí pre cudzie a vyučovacie jazyky. Ak bude mať maturant z matematiky z ústnej časti jednotku až trojku, musí dosiahnuť z testu viac ako 25 percent.

 

Ak maturant skúškou dospelosti neprejde, opraviť písomnú časť maturity si bude môcť až s budúcoročnými maturantmi. Reparát ústnej časti môže zložiť v septembri tohto roka, alebo vo februári 2014. Náhradný termín písomných maturít je naplánovaný na 16. – 19. apríla 2013. Školy dostanú výsledky žiakov najneskôr desať dní pred začiatkom ústnych maturít, teda pred odchodom žiakov na akademický týždeň. Všetky informácie o príprave a priebehu MATURITY 2013 sú dostupné na stránke NÚCEM www.nucem.sk/sk/maturita.

 

Ilustračné foto: Stock.xchng

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »