Kultúra

Dnes sa v Dobšinej kreslilo a maľovalo

Tieto dni sú bohaté na kultúrny program a dnešok bol v Dobšinej venovaný najmä deťom a ich tvorivosti. Už o desiatej hodine sa stretli deti z Materskej školy v blízkom parku na ulici SNP, kde im pripravilo program miestne Centrum vľného času. Tam vyzdobili svojimi kriedovými kresbami chodníky, ktoré tak dostali veselší nádych. Počasie deťom prialo a z blízkeho parku sa tak ozýval radostný smiech, ktorý dokázal vytlačiť aj „parkové stálice“ , ktoré často okupujú lavičky, pričom úspešne ukrývajú zelené fľaše.

Dobšinský park bol znovu pravým miestom zábavy a oddychu. Jediné na čo si pani učiteľky sťažovali bol stav chodníka, ale aj nezabezpečené zábradlie pri blízkom potoku. „Je tu veľmi pekne a deti majú radosť. Čo nám ale robí starosti a zaiste aj rodičom, je fakt, že na niektorých miestach chýba zábradlie, prípadne je úplne zničené. Nepôsobí to dobre a myslíme si, že by bolo vhodné to dať čím skôr doporiadku.“ Povedali pani učiteľky, no aj napriek týmto nedostatkom sa tešili spolu s deťmi zo skvelo stráveného doobedia.

{gallery}foto_kultura/ms_park{/gallery}

Druhým podujatím bola detská výtvarná súťaž, ktorá niesla názov „Príbeh o Sklenenej pani“. Jej usporiadateľom bola Základná umelecká škola (ZUŠ)v Dobšinej a od 14.-nástej do 16.-nástej hodiny sa námestie premenilo na otvorený výtvarný ateliér. Podujatie bolo určené pre deti do 15 rokov a stretlo sa na ňom niekoľko desiatok mladých talentov. Domáci obyvatelia, ktorí prechádzali cez námestie sa pri deťoch pristavovali a mohli sledovať  priame vytváranie obrazov.

O tomto podujatí nám povedala viac Mgr. Jana Krišáková, riaditeľka ZUŠ: „V rámci týchto Dní mesta sme zorganizovali túto výtvarnú súťaž. Ide nám v tejto súťaži o znázornenie Sklenej pani, ako vyzerala, kde sa pohybovala. Deti dobre poznajú tento príbeh, ale každý si Sklenenú pani predstavuje inak. Deti maľujú priamo na námestí, je krásne počasie a sú podnietené k tvorivosti práve tým, že robia túto výtvarnú prácu priamo na mieste.

Je to taktiež súťaž a po dokončení prác zasadne porota, ktorá vyberie víťazov jednotlivých kategórií a zajtra v popoludňajších hodinách bude vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien a diplomov. Súťažia deti predškolského veku, škôlkari, prvá kategória po piaty ročník a druhá kategória po deviaty ročník, čiže do 15. rokov. V tomto prípade nejde ani o školy, ale aby sa zapojili detičky z celého mesta. Trošku sme sa aj obávali ako to dopadne a ako to deťom pôjde, zastaví sa pri nich kopa ľudí, no myslím si, že je to dobré podujatie a myšlienka a ak sa nám osvedčí, ešte v budúcnosti môžeme takúto súťaž zorganizovať.“ Dokončila pre náš portál Mgr. Krišáková.

{gallery}foto_kultura/zus_pani{/gallery}

{youtube} A3Of5gQOOiU {/youtube}