Dimenzia Dobšau odhalili tajomné zákutia histórie

Občianske združenie UMČO v spolupráci s umeleckým kolektívom Nano VJs a Základnou umeleckou školou Dobšiná prináša do Dobšinej jedinečný vizuálny zážitok. Projekt Dimenzia Dobšau ideovo čerpá z bohatej baníckej histórie zabudnutého regiónu Gemer a z kedysi slávneho a prosperujúceho mesta Dobšiná.

Inšpiračným zdrojom sú lokálne povesti, mýty a legendy, či takmer zabudnutý jazyk a hlavnou ideou je upriamenie pozornosti na verejný priestor formou súčasného umenia nových médií. Dielom, ktoré odprezentujeme v piatok 26. mája 2023, bude videomapping na dobšinskú radnicu. Sprievodným podujatím, ktoré vo veľmi veľkej miere ovplyvňuje výslednú podobu diela, bude workshop na ZUŠ Dobšiná, ktorý prebehne v dňoch 18. až 21. 4. 2023. Vybraní žiaci sa pripravovali podľa zadaní vopred, no hlavnou časťou bude workshop, na ktorom sa naučia základy analógovej aj digitálnej animácie pod vedením skúsených lektorov, aktívnych vizuálnych a multimediálnych umelcov, Beáty Kolbašovskej, Pavla Červeniaka a Jakuba Pišeka. Ich ďalšou úlohou bude postprodukcia vytvorených diel, nápadov a myšlienok, ktoré budú vo finálnej projekcii tvoriť príbeh. Už teraz vám môžeme prezradiť, že sa tam objaví Sklenená pani a zlá rádioaktívna víla, kultúrni aktivisti z 19. storočia, ale aj nedávno objavený minerál Dobšináit. Bude to spektakulárne a všetko sa bude odohrávať na neorenesančnej fasáde mestskej radnice počas jedného májového večera.

Občianske združenie UMČO sídli a tvorí prevažne v Košiciach. Názov je odvodený od hesla „umenie pre každého človeka“ a naším hlavným cieľom je podpora kreativity u bežných ľudí v každodennom živote. Spájame profesionálnych umelcov z rôznych oblastí so zapojením miestnej komunity. Vyše štyroch rokov pôsobíme na poli medziodborového súčasného umenia, v žánroch ako nové médiá, maľba, hudba, divadlo, literatúra, história či kultúrna produkcia. Organizujeme rôzne prednášky, workshopy, festivaly, výstavy a vzdelávacie aktivity. Máme radosť, že sme skrz projekt Dimenzia Dobšau odhalili tajomné zákutia dobšinskej histórie a doslova z toho vyťažili maximum. Tešíme sa zo spolupráce s deťmi a z prívetivého prístupu predstaviteľov mesta. A najmä sa tešíme na vás 26. mája 2023 po zotmení pred radnicou v Dobšinej. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mgr. Dominika Nazarejová, UMČO