Detstvo deťom rozšírilo svoje aktivity

Náš tím amaliek – terénnych asistentiek včasnej intervencie sa v tomto kalendárnom roku rozrástol. K našim amalkám – Julke, Marianke a Magdalénke sa pridali ďalšie ženy z lokalít mimo Dobšinej – Števka, ktorá pôsobí v Rejdovej i v Dobšinej, Ingrida, ktorá pôsobí v Lučenci a okolí a Michaela, ktorá pôsobí v Snine. Amalka Michaela o svojej práci napísala: „Venujem sa naplno mojej práci s deťmi, ktorá ma veľmi baví. O včasnej intervencii si myslím, že je úžasné, že také niečo je a my môžeme pomáhať detičkám, ktoré to potrebujú a aj rodičom. Ako dobrovoľníčka včasnej intervencie Detstvo deťom som sa rozhodla venovať včasnej intervencii, lebo ma veľmi baví a nadchýna práca s deťmi. A určite chcem naďalej pomáhať rodinám. Už od svojej mladosti, keď som sa učila za sanitárku a chodievala do sanatória, kde boli zdravotne postihnuté deti, ma práca s deťmi veľmi inšpiruje, mám z toho veľmi dobrý pocit a odnášam si ten krásny pocit domov k svojej rodine.“

Rozrástol sa nie len náš tím, ale spolu sním sa rozšírila aj ponuka našich aktivít ranej starostlivosti – pribudli masáže bábätiek v priestoroch RC Domček a v domácom prostredí rodín a  pribudla starostlivosť o zúbky bábätiek a predškolákov – vzdelávanie mamičiek a praktické skúsenosti spojené s hygienou ústnej dutiny a zúbkov v domácom prostredí.

Ashley Montague povedal: „Kde sa začína dotyk, tam je aj začiatok lásky a ľudskosti.“ Amalka Števka pôsobí v rodinách v Rejdovej a v Dobšinej aj v inej oblasti ranej starostlivosti o bábätká, ktorá s dotykom a láskou veľmi úzko súvisí – ako vyštudovaná masérka sa venuje masáži bábätiek. Ukazuje mamičkám, ako bábätká správne masírovať, dokáže im poradiť. Mamičkám vysvetľuje, ako masáž posilňuje vzájomnú väzbu, prehlbuje vzťah medzi mamičkou a bábätkom, upevňuje citové puto, buduje dôveru bábätka k mamičke, pocit jeho bezpečia a vyvoláva u bábätka i u mamičky množstvo pozitívnych emócií. Pre bábätko i mamičku je to veľmi príjemná aktivity a je to jedna z možností, ako svojmu bábätku vyjadriť lásku a starostlivosť. Masáž má pre bábätko aj mnoho pozitívnych vplyvov na jeho zdravotný stav – masáž bruška účinne pôsobí pri bolestiach bruško, plynatosti a večerných kolikách, večerná masáž pôsobí na bábätko relaxačne a prispieva k lepšiemu spánku bábätka, celotelová pravidelná masáž prispieva k posilňovaniu imunity, stimuluje obehový, tráviaci, lymfatický, nervový a dýchací systém, svalový tonus, rast či vývoj reči. V neposlednom rade je to kvalitne strávený čas, ktorý môže mamička bábätku venovať.

„Čistý zub znamená zdravý zub.“ Naše amalky Julka, Mariana a Magda oboznámili mamičky bábätiek s tým, že o zúbky bábätka je potrebné veľmi dobre sa starať od začiatku. Mamičkám vysvetľujú, že i napriek tomu, že sú to len zúbky mliečne, ktoré deťom vypadnú, je nesmierne dôležité hygiene zúbkov u detí venovať pozornosť a že čistenie zúbkov bábätiek a predškolákov je podobné čisteniu zubov u dospelých, no je potrebné používať detské zubné kefky a detské zubné pasty vhodné pre daný dieťatka. Mamičky sú si vedomé, že za celkový zdravotný stav dieťatka ako aj za stav jeho zúbkov zodpovedajú rodičia. Amalky v rodinách deťom i mamám ukázali, ako zúbky čistiť, mamičkám nechali na preštudovanie informatívny letáčik „do ruky“: Starostlivosť o zúbky bábätiek, v ktorom sú základné informácie o mliečnom chrupe detí a o tom, ako sa správne o zúbky detí postarať.  Projekt „Amalky – raná starostlivosť v domácom prostredí rodín z MRK“ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

Ďakujeme všetkým, ktorí to s nami ťaháte už bezmála 10 rokov. Ďakujeme za finančnú pomoc a podporu všetkým našim podporovateľom, bez vašej finančnej podpory by sme sa nedokázali zapájať do grantových výziev. Ďakujeme všetkým našim podporovateľom aj za rozmanitú a bohatú materiálnu pomoc. Tiež nám veľmi pomáhate podporou na sociálnych sieťach. ĎAKUJEME. Ďakujeme a veríme, že sa nám spoločnými silami darí vytvárať príležitosti pre mladé mamičky čo najlepšie sa o svoje bábätká postarať a dať im čo najlepší štart do života.

Za celý kolektív OZ Detstvo deťom Norika Liptáková