Detský čitateľský maratón prvýkrát v Dobšinej

V priestoroch knižnice Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Dobšinej dnes prebehol Detský čitateľský maratón s podtitulom „Čítajme si…“. Tento projekt vyhlásil Unicef Slovensko a Linka detskej istoty. Ako uvádzajú samotní organizátori, nie všetky hovory na linku sú o krízach, ktoré ohrozujú detský život. Veľká časť  hovorov je o nedostatku komunikácie zo strany dospelých, o nude či, malej kreativite detí. Nie je čítanie práve jedna z aktivít, ktoré podnecuje obrazotvornosť, fantáziu, obohacuje slovnú zásobu, či ovplyvňuje životné hodnoty? Unicef a Detská linka istoty si myslia, že áno.

Aj práve preto sa tento projekt po prvýkrát usadil aj v našom meste, pričom môžeme konštatovať, že sa stretol s veľkým záujmom. Ako nám povedala knihovníčka Štefánia Heutchiová: „ Dostali sme elektronicky ponuku zapojiť sa do tohto projektu a tak sme pripravili Detský čitateľský maratón aj v našom meste. Jedná sa tiež o pokus prekonania doterajšieho rekordu a zápis do Slovenskej knihy rekordov. Krstnou mamou projektu je pani Oľga Feldeková, známa spisovateľka a humoristka.

Cieľom akcie je zapojiť, čo najväčší počet detí do aktivity, ktorú v posledných rokoch vytláčajú moderné technické zariadenia od počítača cez televízor až po mobil. Chceme, aby sa viac dalo do pozornosti čítanie, ktoré poskytuje deťom činnosť vo chvíľach voľna  a podporuje ich fantáziu, prehlbuje cítenie a zlepšuje slovnú zásobu. Dnešok je určený pre deti základných škôl a osemročné gymnáziá.“ Priblížila Štefánia Heutchiová pred začiatkom samotnej akcie, kde chvíľku na to začínali do priestorov knižnice prichádzať celé triedy detí s vyučujúcimi, ktorí im namiesto učenia dopriali účasť v knižnom maratóne.

Knižný maratón trval od 9.-tej do 15.-nástej hodiny. Ako samotný projekt v knižnici prebiehal pre nás zhrnula vedúca Mestského kultúrneho strediska Anna Macková. „Do tohto projektu sme išli prvýkrát a nemali sme veľmi vysoké ambície. Do prihlášky sme napísali, že zabezpečíme účasť aspoň 100 detských čitateľov a na naše prekvapenie sa zúčastnilo 162 detí a keď budeme mať viac skúseností s organizáciou, tak na budúci rok, keď sa to zopakuje, tak dúfam, že zlomíme dvestovku.“

Dokončila pre náš portál vedúca odboru kultúry Anna Macková a dodajme, že v samotnom projekte sa zúčastnila aj naša redakcia v zastúpení Juraja Kariku, ktorý účasť na čitateľskom maratóne potvrdil podpisom ako nezávislý svedok. Výsledky maratónu budú zverejnené najneskôr zajtra a všetci zapojení z celého Slovenska postupujú do zlosovania, o 30 knižných cien, ktoré sa uskutoční 17. júla 2013. Všetky informácie o rekorde, či výhercoch nájdete na adrese : www.ldi.sk a dnešný čitateľský maratón vám priblížime v krátkom videu a fotogalérií.

{gallery}foto_kultura/citatelsky_maraton{/gallery}

{youtube} Etvvce_rmCc{/youtube}