Aktuality

Deti vystúpili ku Dňu matiek

 

V priestoroch divadelnej sály v mestskom kultúrnom stredisku si dnes 13. mája pripomenuli najmä deti Deň matiek. Tie tancom v tento deň chceli potešiť svoje, ale aj všetky  mamky, ktorým tento deň patrí. O 15.-nástej hodine sa začal pripravený kultúrny program, ktorý zorganizovalo miestne Centrum voľného času detí a mládeže v Dobšinej v spolupráci so záujmovými organizáciami.

 

Ako vidieť na našich fotografiách a priloženom videu, na pódiu sa vystriedali kovboji, mažoretky, brušné tanečnice či street danceri. Z plne obsadenej sály a balkóna sa zakaždým ako ocenenie pre vystupujúcich ozýval mohutný potlesk.  Nie náhodou sa spája Deň matiek s najkrajším mesiacom roka, májom, kedy príroda zakvitne pestrými farbami kvetov.

 

Z historických prameňov sa dozvedáme, že tento sviatok môžeme nájsť už v Antike, kde v starovekom Grécku oslavovali ženy ako darkyne života. Oslavy sa vtedy konali zväčša po tri dni a to 15 až 18. marca. Zásluhu na obnove Dňa matiek ako ho poznáme dnes má Američanka Anne Marie Jervisová, ktorá po smrti svojej matky začala s mohutnou kampaňou, aby dosiahla vyhlásenie dňa venovaný matkám. Jej úsilie napokon ocenil aj Kongres USA, ktorý vyhlásil  8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. V Československu sa po angažovaní dcéry prezidenta Masaryka tento sviatok začal oslavovať roku 1923.

 

Foto & video: Redakcia MD

{gallery}foto_organizacie/den_matiek2012{/gallery}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »