Kultúra

Deň matiek v Karpatskonemeckom spolku

Karpatskonemecký spolok v Dobšinej (KNS) už vyše 20 rokov pôsobí na území mesta. Jeho najvýznamnejším poslaním je uchovávanie historických tradícií pôvodného nemecky hovoriaceho obyvateľstva, za čo mu v minulom roku bola udelená Cena mesta Dobšiná. Členovia a sympatizanti KNS sa stretávajú niekoľkokrát ročne, pri tradičných príležitostiach. Takým bol aj dnešný deň, kde si v priestoroch reštaurácie Tri ruže pripomenuli Deň matiek (Muttertag). Ten spojili s výročnou členskou schôdzou, na ktorej odzneli informácie z doterajšej činnosti organizácie a predstavený bol aj plán budúcej činnosti.

Podujatie prišlo podporiť aj päť žiačok 6.A triedy, Základnej školy v Dobšinej, Katarína Lukáčová, Katarína Dunková, Zuzana Gunárová, Svatlana Daniová a Anna Fedorová, ktoré v úvode predniesli báseň venovanú všetkým mamám v nemčine. Následne sa slova ujal RNDr. Ondrej Rozložník, ktorý ako jeden z mála ovláda pôvodný dialekt starých Dobšinčanov – buleenerčinu. Jeho prejav v tomto dnes už skoro zabudnutom dialekte, ako aj báseň žiačok základnej školy si môžete pozrieť pod príspevkom vo forme videí.

Ako pre náš portál povedal predseda KNS v Dobšinej, pán Tibor Harmatha: „Túto akciu pripravujeme pre našich členov a sympatizantov už tradične. Vrátili sme sa k tradícií uctenia si všetkých matiek, pretože v našom spolku sú mamy, staré mamy, ale aj prastaré mamy, ktoré si to zaslúžia. Vďačíme im za veľa, za život, ale aj za ich skúsenosti, ktoré sa nám neskôr iba potvrdia. Ďakujem všetkým tým, ktorí akokoľvek do tohto podujatia prispeli, taktiež ochotným žiačkam, ktoré dnes prišli do nášho spolku a básňou potešili všetkých.“

Foto & video: Redakcia MD