Deň otvorených dverí dobšinskej ZUŠ-ky

V priestoroch Základnej umeleckej školy v Dobšinej  (ZUŠ) sa dnes uskutočnil deň otvorených dverí. Toto verejnosti určené podujatie bolo venované najmä deťom a ich rodičom, kde si mohli prezrieť vyučovacie priestory, ale aj vybavenosť školy, či informovať sa priamo o možnostiach štúdia. Dnes sme preto dobšinskú ZUŠ-ku navštívili aj my, kde nám riaditeľka ZUŠ Mgr. Jana Krišáková priblížila tento deň, ale aj samotné poslanie školského zariadenia.

„Deň otvorených dverí robíme hlavne preto, lebo práve prebiehajú prijímacie pohovory na budúci školský rok. Takže rodičia môžu svoje deti prísť prihlásiť buď v tieto dni, kde naši učitelia overia z každého odboru aké majú deti zručnosti a či ich môžeme prihlásiť. Druhé kolo prijímacích skúšok je v septembri, vždy prvý –druhý deň na začiatku školského roka. Deti a ich rodičia si takto môžu pozrieť našu školu, ale aj učiteľov. Dokonca ak má niekto záujem o iný odbor, dá sa už aj počas prázdnin zistiť či má niekto záujem učiť ho. Napríklad teraz sme nemali flautu, ale keby bol o ňu záujem, máme k dispozícií učiteľa, ktorý by k nám mohol na pár hodín prísť učiť“. Povedala nám pani riaditeľka správy, ktoré svedčia o snahe školy vyjsť v ústrety všetkým záujemcom a pokračovala.

„Dávame deťom a rodičom aj krátke informácie o našich odboroch, ktoré sa v našej škole vyučujú, taktiež o školnom. Momentálne je to tak, že evidujeme okolo 150 detí. Na začiatku je to stále viac záujemcov, potom nastáva trochu ústup, lebo nie všetci vydržia a vyhlásia sa. Dobšinská základná umelecká škola má už 33 rokov, pričom najprv to bola pobočka Rožňavy a neskôr samostatná škola.“Povedala pre náš portál riaditeľka ZUŠ v Dobšinej Mgr. Jana Krišáková, pričom dodajme, že ZUŠ je momentálne pod správou mesta Dobšiná.

V hudobnom odbore sa vyučuje z hudobných nástrojov na dobšinskej ZUŠ-ke klavír, akordeón, keyboard, spev, gitara a priečna flauta. Každoročne sa žiaci hudobného odboru úspešne zúčastňujú nadregionálnych súťaží Klavír Rožňava, súťaže vo vlastnej tvorbe Talent Revúca s peknými výsledkami. V literárno-dramatickom odbore sa vyučujú základy dramatickej tvorby, prednes, pohyb a práca v súbore.

Vo výtvarnom odbore, ktorý je najpočetnejší sa fantázia a tvorivosť detí naplno prejavuje v predmetoch maľba, kresba, grafika, modelovanie, tvarovanie, dekoratívne činnosti. Na vytvorenie umeleckého diela potrebujú deti okrem talentu  aj veľké úsilie, tvorivé majstrovstvo, rozvinutú fantáziu, čo vyžaduje citové i fyzické vypätie, aby sa z námetu, témy, myšlienky zrodilo umelecké dielo.  Aktivity, ktoré Základná umelecká škola v Dobšinej ponúka si môžete pozrieť aj v priloženej fotogalérií zachytávajúcej celý školský rok.

Foto: ZUŠ Dobšiná & Redakcia MD

{gallery}foto_skolstvo/zus_aktivity{/gallery}