Čudné praktiky v spoločnosti ML Dobšiná pokračujú

Už niekoľko krát som na základe podnetu od občanov nášho mesta ako aj od občanov okolitých obcí a taktiež od zamestnancov a bývalých zamestnancov tejto spoločnosti poukazoval na čudné praktiky. Aj keď som poukázal priamo a menovite, na niekoľko praktík hraničiacich zo zákonom a vyzval konateľku spoločnosti k nastoleniu „poriadku“ do dnešného dňa tak neučinila a čudné praktiky pokračujú naďalej.

Veľmi zaujímavá situácia nastala po mojom príchode na skládku dreva , kde som sa dostavil na základe niekoľkých upozorňujúcich telefonátov ohľadne vagónovania dreva. Drevo naložené na vagóne pripravené na cestu za svojím odberateľom nezodpovedalo sortimentácii. Po Slovensky povedané niekto zaplatí za vlákninu a na vagóne má naložené „trošku“ lepšiu kvalitu. Po mojom fotografovaní som bol pracovníkom ML p. Štefánikom vyzvaný aby som s tým prestal, že na to nemám právo. Po tom ako som sa mu predstavil mi bolo oznámené, že došlo k omylu a ihneď sa to bude riešiť, a čuduj sa svetu vagónik sa začal vykladať. Čo k tomu dodať ? Koľko takýchto „omylných“ vagónikov opustilo sklad ? Ako dopadlo následné vyšetrovanie p. Kavečankyho odkiaľ má nejaký Slovák informácie ???

Keď už som spomenul p. Štefánika,  najdôležitejší post – Odbyt dreva, na ktorom sa pod vedením p. Ruppovej vystriedala už desiatka pracovníkov je v súčasnej dobe okrem spomenutého pána obsadený aj ďalším p. Némethom možno po vzore našej futbalovej reprezentácie fungujú na jednom poste dvaja pracovníci . Vraj jeden je poradca, čo je viac než zaujímavé. Ohľadné týchto personálnych „kuriozít“ by sa dalo písať veľmi veľa možno tomu venujem nejaký ďalší článok.

Po prechádzke Dobšinským chotárom som zhrozený alarmujúcou situáciou na lesných skládkach dreva. Všetky skládky okolo, ktorých som šiel sú plné ihličnatej drevnej hmoty už napadnutej škodcami. V tomto letnom období je to zvlášť opovážlivé nechať niekoľko tisíc kubíkov dreva napospas slnku a škodcom. Určite budem sledovať aj ďalší vývoj napadnutia a hlavne vyrojenia hmyzích škodcov do našich bez tak už chorých lesov.

Ďalšou zaujímavosťou je ťažba v prebierkových porastoch napriek tomu, že v lesoch leží či stojí, kopu kalamitného dreva, ktoré by sa malo podľa lesného zákona spracovať do šesť mesiacov pretože hrozí vyrojenie škodcov. Toto sa týka hlavne Rakovca kde je tohto kalamitného dreva obrovské množstvo na čo ma upozornili aj obyvatelia Rakovca, ktorí sa obávajú najhoršieho scenára. Vraj došlo k útlmu spracovania kalamity čo môže mať za následok poškodenia a napadnutia všetkých vedľajších lesov. Som zvedavý na stav kalamity podľa vyjadrení ML Dobšiná.

Na záver ešte jedna maximálne ekonomická záležitosť týkajúca sa nezmyselného vysypávania niekoľkých kilometrov starých asfaltových ciest pri Zimnej vode a v Rakovci materiálom, po ktorom už niet ani stopy. Bolo by určite dobré vysypať tieto cesty znovu a to dovezeným materiálom od Rožňavy, keďže ten náš z banských háld je asi horší.

Na dnešnom mestskom zastupiteľstve 26.06.2013  budem interpelovať  konateľku ML Dobšiná p. Ruppovú ohľadne podania vysvetlenia k tejto spomínanej situácie a samozrejme vyvodenia dôsledkov a pomenovania vinníkov. Pokiaľ táto záležitosť bude znovu zamietnutá pod koberec budem žiadať konateľku ML Dobšiná o odstúpenie s funkcie.

Ján Slovák, mestský poslanec