Kultúra

Čistenie dobšinského chotára

 

Dňa 19.05.2017  usporiadali Mestské lesy Dobšiná, spol. s r. o., podujatie pre žiakov Základnej školy E. Ruffinyho v Dobšinej  pod názvom „Čistenie dobšinského chotára“.  Podujatie vzniklo v rámci medzinárodného Dňa Zeme, ktorý bol tento rok 22. apríla. Sme radi, že sa napokon v náhradnom termíne uskutočnilo a zúčastnilo sa ho bezmála 600 detí zo všetkých ročníkov. Pre  nultý, prvý a druhý ročník sme v areáli školy pripravili stanovištia s lesnou pedagogikou. Žiaci sa tam dozvedeli,  ako vznikol Deň Zeme, ako sa majú správať v lese a viedla sa diskusia, ako oni sami prispievajú k ochrane životného prostredia. Zamerali sme sa aj na ich vnímanie, keď mali prejsť areálom ihriska a nájsť obrázky s rôznym odpadom, mali si zapamätať, čo na nich bolo  a hlavne koľko takýchto obrázkov sa tam nachádzalo. Ďalej pre nich boli  pripravené aj stanovištia, kde skladali drevené puzzle, hrali na dendrofón, či kreslili  na asfalt a pod.

Ďalší žiaci boli podľa ročníkov rozdelení na trasy v blízkosti nášho mesta, kde sa podieľali na čistení okolia ciest a chodníkov. Počas dňa sa podarilo od odpadkov vyčistiť trasu  Pišel – Ramža, Podkova – Dobšiná, parkovisko na Dobšinskom kopci, Pingarty, dolinu Tešnárky i cestu do Lányiho huty. Veľa práce žiaci urobili aj v našej Lesnej škôlke Hámor, kde sa im podarilo vyzbierať množstvo kameňa z voľných záhonov, ktoré nám každoročne znepríjemňujú práce pri pestovaní sadeníc lesných drevín. Počas dňa pracovníci ML odviezli niekoľko desiatok vriec s komunálnym odpadom na zberný dvor.  Je to dôsledok veľkej arogantnosti a nezodpovednosti časti obyvateľov i návštevníkov, ktorí neustále znečisťujú naše mesto i jeho okolie. Veríme, že aj takáto práca s deťmi sa v budúcnosti odzrkadlí v ich lepšom prístupe k našej prírode.   Pre každého účastníka tohto podujatia sme pripravili sladkú odmenu a veríme, že sa takto stretneme aj o rok.

Na záver by sme sa chceli v mene obyvateľov nášho mesta poďakovať všetkým žiakom a učiteľom, ktorí sa zúčastnili na akcii „Čistenie dobšinského chotára“, za ich námahu  a ochotu skultúrniť okolité prostredie, v ktorom spoločne žijeme. Ďakujeme a s pozdravom Lesu zdar sa tešíme na ďalšie podujatia, ktoré pre vás tohto roku pripravuje spoločnosť Mestské lesy Dobšiná.

Bc. Viktória Vikartovská

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »