Kultúra

Chovateľskú prehliadku ulovenej trofejovej zveri predviedli v Dobšinej

Obvodná poľovnícka komora v Rožňave v súčinnosti s príslušným obvodným Lesným úradom vykonáva každoročne hodnotenie kvality chovu zveri, plnenie schválených plánov lovu zveri a správnosti lovu trofejovej zveri podľa kritérií chovnosti v poľovných revíroch vlastníkov a v prenajatých poľovných revíroch. Keďže sa každoročne chovateľská prehliadka koná vždy v inom poľovníckom združení bolo oslovené Slovenskou poľovníckou komorou aj Poľovnícke združenie Čuntava Dobšiná.

Z dostupných historických záznamov sa dozvedáme, že už v roku 1940 sa konala poľovnícka výstava ulovenej zveri, na ktorej bolo vystavených 368 ks rôznych trofejí ulovených v priebehu 20 rokov. Udelených bolo 31 medailí. V roku 1981 sa konala Chovateľská prehliadka ulovených trofejí za sezónu 1980/1981 posledný krát a to už v Kultúrnom dome v Dobšinej. Z tejto prehliadky ulovenej zveri sa zachoval iba fotografický materiál.

Na chovateľskej prehliadke ulovenej zveri za sezónu 2017/2018, ktorá sa konala v Kultúrnom dome v Dobšinej v dňoch 21. – 26. 3. 2018 predstavilo ulovené trofeje 40 poľovníckych združení z troch Poľovných oblastí a to z Muránskej, Smolnickej a Rimavsko Sobotskej. Obvodná hodnotiteľská komisia a Poľovnícka komisia pod vedením ich predsedu Ing. Štefana Manka ml. posúdila spolu 694 jeleňov, 67 danielov, 17 muflónov, 399 srncov, 1698 diviakov, 1 vlka, 43 jazvecov, 195 líšok. Udelila 20 zlatých medailí, 30 strieborných a 77 bronzových medailí.

Slávnostné otvorenie chovateľskej prehliadky bolo 24.3. 2018 o 10.00 hod. pred Kultúrnym domom v Dobšinej. Po slávnostných poľovníckych signáloch predniesol svoj príhovor p. primátor mesta Ján Slovák, ako aj predstavitelia Slovenskej poľovníckej komory, Slovenského poľovníckeho zväzu, PZ Čuntava Dobšiná a čestný hosť z Maďarska.

O krásny kultúrny program sa postarali deti zo ZŠ v Dobšinej, ako aj Milan Lakatoš hrou na fujare a spevom. Okrem prehliadky trofejí bola pripravená pre verejnosť filmová prezentácia poľovníckej činnosti PZ Čuntava Dobšiná, prezentácia lesného kútika a lesná pedagogika v podaní ML Dobšiná a Štátnych lesov SR, kresby s lesnou tématikou, ktoré vystavovali deti zo Školského klubu detí pri ZŠ v Dobšinej, ako aj guláš z jelenej, diviačej a danielej zveri.

Prehliadka trofejí pokračovala 25.3. 2018 v nedeľu ako aj 26.3. do 12.00 hod., kedy bola prehliadka ukončená. PZ Čuntava Dobšiná sa chce poďakovať za pomoc pri usporiadaní tejto krásnej poľovníckej akcie predovšetkým primátorovi Jánovi Slovákovi, poslancom mesta, ako aj zamestnancom mesta, ktorí nám pomáhali, ML Dobšiná, SPK – SPZ, Obvodnému lesnému úradu, ako aj všetkým poľovníkom z PZ, ktorí sa podieľali na usporiadaní tejto kultúrnej akcie a nielen poľovníkom, ale aj občanom nášho mesta.

Hospodár PZCuntava Dobšiná, M. Horváth