Celé Slovensko číta deťom: Dobšiná číta deťom

 

V pondelok 5.12.2016 začal týždeň mikulášskych čítaní po celom Slovensku. My sme čítali v Dobšinej na Mikuláša – v utorok 6.12. Spoločne sme čítali v spoločenskej miestnosti Základnej školy v Dobšinej. Zapojili sme sa do projektu, ktorý sa niesol v znamení hesla: „Poď, budem ti čítať!“ a program akceptoval myšlienku: „Čítajme deťom 20 minút každý deň.“ Pripravili sme program, ktorého hlavnými čítajúcimi hosťami boli osobnosti nášho mesta.Tí, ktorí boli ochotní prečítať z ich milovanej detskej knihy.

Pán riaditeľ našej ZŠ Mgr. Jaroslav Hutník nám prečítal rozprávku Soľ nad zlato. Mgr. Christína Brnčíková, bývalá učiteľka slovenského jazyka a literatúry prečítala O troch grošoch. Mgr. Radovan Gdovin, evanjelický farár a zároveň ocko náško žiaka nám čítal o Robinsonovi. Pani učiteľka Mgr. Andrea Brondošová čítala z knihy Rozpráky uja Klobásu. Pani Dáša Ovšonková,členka rady rodičov a mamka našich dvoch žiakov prečítala rozprávku O zlatej rybke.Vzácny hosť, Mikuláš, porozprával o dvoch deťoch – Jankovi a Marienke.

Program bol spestrený hudobnými skladbami talentovaných žiakov ZUŠ a krásnym prednesom básne našej žiačky Anetky Berkešovej. Na klavíri nám zahrali Barborka Plutová, Janka Liptáková, Karolínka Klementová a Natálka Lefflerová, na gitare sa predstavil Samko Ovšonka. Medzi tým všetkým sme sa rozprávali s hosťami o ich tajomstvách, o tom, čo knihy pre nich znamenajú a prečo je dôležité ich čítať. Veru, knihy sú ako „životodarná tekutina“ pre naše duchovné telo.

Čítanie ukončil náš anjelik sprevádzajúci Mikuláša, ktorý rozdal krásne medovníčky našim čítajúcim hosťom. Lukáš Wágner sa za vsetkých žiakov rozlúčil s hosťami piesňou Tichá noc, ktorej melódia znejúca z flauty každému pripomenula blížiace sa Vianoce. Bolo veľmi príjemné vidieť a počuť, ako dospeláci čítajú deťom a ako deti načúvajú dospelákom. Veríme, že si podobné stretnutie ešte zopakujeme a dovtedy určite „Čítajme deťom aspoň 20 minút denne“.

Po dvojhodinovom čítaní si podujatie spojené s mikulášskou nádielkou pripravil aj školský parlament pod vedením Mgr. Beaty Palackovej a PaedDr. Kataríny Sadlowskej a rodičovská rada. Mikuláš medzi naše deti zavítal aj so svojimi nerozlučnými spoločníkmi anjelom a čertom. Deti vyjadrili svoje priania. Niektorí povedali básničky, iní zaspievali pesničky a tak navodili tú správnu mikulášsku atmosféru. A aké by to boli mikulášske radovánky bez sladkostí? Dobrosrdečný deduško mal plný kôš sladkých dobrôt aj tentoraz a spoločne s anjelom i čertom nimi obdaroval každé z detí.

Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Jurina Šmelková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »