Biela pastelka aj v uliciach Dobšinej

22. september 2023 sa stal hlavným dňom verejnej zbierky Biela pastelka. Verejná zbierka na podporu nevidiacich a slabozrakých prebehla vo viac než 300 slovenských mestách a obciach, v ktorých obyvatelia mohli stretnúť dobrovoľné tímy Bielej pastelky. Aj v Dobšinej sme preto v tento deň mohli vidieť dobrovoľníkov, ktorí chceli podporiť túto ušľachtilú myšlienku o pomoci tým, ktorí to potrebujú viac ako ostatní. Študentky Strednej odbornej školy, techniky a služieb v Dobšinej a Základnej školy v Dobšinej preto aj v našom meste oslovovali obyvateľov, ktorí podľa slov dobrovoľníčok často ochotne prispeli na dobrú vec.

Dobrovoľníkov Bielej pastelky sme mohli vidieť najmä v okolí námestia a neobišli ani priľahlé ulice, prevádzky a úradné budovy v meste. Biela pastelka a jej verejná zbierka patrí medzi najdôveryhodnejšie na Slovensku a jej cieľom je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím.

Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, organizátor verejnej zbierky Biela pastelka, je občianske združenie, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí.

Text & foto: J. Karika