Banícke tradície zavŕšili turíčne sviatky v Dobšinej

Turíčna nedeľ a sa niesla v znamení tradícií nášho mesta. Verejné oslavy tohto sviatku začali už o pol deviatej pred baníckym domom, kde sa zišli baníci bratstva Bruderschaft, ale aj široká verejnosť. Každý zo zúčastnených dostal po príchode od baníkov konvalinku a malé pohostenie. Po nástupe od baníckeho domu pokračoval sprievod pod zástavami a skríženými kladivami na čele s dychovou hudbou naprieč námestím a hlavnou ulicou. Na Zimnej ulici sa sprievod rozdelil pričom evanjelickí veriaci išli na slávnostné služby Božie do evanjelického kostola a katolícki sa zúčastnili na slávnostnej omši v katolíckom kostole.

Od desiatej hodiny pochod mestom od katolíckeho kostola pokračoval, kde sprievod zastavil pri pamätníku baníctva pri tónoch mužskej speváckej skupiny FS Gemer. Následne pri pomníku v miestnom parku na ulici SNP zúčastnení vzdali úctu padlým. Za stálych, rezkých tónov dychovej hudby sa prítomní presunuli na Námestie baníkov kde zaznel príhovor primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka a predsedu baníckeho združenia , Ing. Michala Neubauera.

Na podujatí v centre mesta boli po básni v podaní Márie Gazdíkovej ocenení aj štyria baníci baníckeho združenia Bruderschaft, ktoré ako najstarší banícky spolok na Slovensku dodnes uchováva banícke tradície, ktoré sú úzko späté s históriou a identitou nášho mesta. Ocenení na tohtoročných Turíciach boli: Viktor Ertl, Július Ferenc, František Gvizd a Štefan Nohavička. Všetci ocenení dostali ďakovný list primátora mesta a darčekový kôš za záslužnú prácu v baníckom združení Bruderschaft z príležitosti Turíc 2017. Podujatie ďalej pokračovalo tradičnou baníckou zábavou. Celý priebeh slávnostnej nedele vám prinášame vo veľkej fotogalérií a videu pod príspevkom.

Text & foto: Juraj Karika, video: Viktória Bachňáková