Atmosféru na cintoríne kazí nevhodná hudba

Aj obyvatelia mesta Dobšiná a ľudia zo všetkých kútov Slovenska, ktorí na miestnych cintorínoch majú hroby svojich blízkych, si prišli na nich zaspomínať počas týchto dní. Už od skorého rána sa dnes najväčší cintorín v Dobšinej zapĺňal pozostalými. Tí podľa zvyklostí zapaľovali sviece na hrobových miestach svojich blízkych zosnulých a vyzdobovali ich pietnymi vencami a kyticami.  Plamienky sviečok je vidieť už z ďaleka a tieto chvíle majú umocňovať aj tóny organovej hudby. Hudba splnila opačný účel, keďže podľa mnohých návštevníkov pôsobí nevkusne, reproduktory revú, chrčia a mnohým to kazí dojmy z návštevy cintorína.

Už v minulom roku nastal podobný problém, kedy samotní občania upozorňovali na fakt nevhodného výberu hudobného podkladu pre tieto sviatočné, spomienkové dni. Mnohí by podľa vyjadrení privítali úplné ticho ako niečo takéto. „Cintorín je vyprataný, vidno, že sa správca snažil, no všetko tu kazí táto otrasná hudba. Je skôr vhodná do hororového filmu, ako na tieto dni, pôsobí hrozne depresívne už po malej chvíli.“ Povedala pre náš portál Michaela z Košíc a vhodnosť hudby môžete zhodnotiť prezretím videa pod príspevkom. Našli sa ale aj previnilci z radov návštevníkov.

Ako môžete vidieť na našich záberoch, istý vodič si to so svojim štvorkolesovým tátošom nenamieril dobre nie rovno až k hrobu, ktorý chcel navštíviť. Úplne bez problému svojim autom zatarasil vstupnú bránu na cintorín a chodci mali značne sťažený prístup. V tejto súvislosti sa pre náš portál vyjadrila hovorkyňa KR PZ Košice Denisa Baloghová. „Policajti dohliadajú už od štvrtka 31. októbra vo zvýšenej miere na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Práve tieto sviatky sú obdobím, keď na cesty vyráža viac motoristov a svoje autá prevetrávajú aj víkendoví vodiči.

Pozornosť budú policajti venovať najmä disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, najmä voči chodcom. Polícia žiada vodičov, aby boli ohľaduplní, riadili sa pokynmi policajtov a najmä, aby neparkovali tak, že znemožnia prejazd iným vozidlám a prechod chodcom. Pripomíname občanom, že zlodejom nie je sväté ani toto pietne obdobie. I keď bude v blízkosti cintorínov zvýšený počet policajtov, netreba dať zlodejom príležitosť privlastniť si, čo im nepatrí.“ Varuje na záver krajská hovorkyňa polície .

Ako sme si všimli, na najväčšom cintoríne v Dobšinej je poriadok a pribudla aj krytá jama na odpad. Spýtali sme sa preto koordinátorky VPP, pani Heleny Bubenčíkovej na priebeh prípravy cintorína na nával návštevníkov počas týchto sviatočných dní. „Príprava všetkých cintorínov nám zabrala zhruba tri týždne. Údržbu prevádzali pracovníci VPP, na podnet Podniku služieb mesta. Sme radi, keď vidíme čistý a upravený cintorín, no chcem požiadať návštevníkov, aby všetko udržiavali v čistote naďalej, na odpad máme pripravené zrekonštruované jimky, ktoré sú na to určené.“

{gallery}foto_aktuality/dusicky_2013{/gallery}

Foto & video: Redakcia MD