Kultúra

Antistresové omaľovanky na tvorivých dielňach

Prvé tvorivé dielne v tomto roku sa konali 14.1.2016. Ich témou boli relaxačné – antistresové omaľovanky pre deti i dospelých,  ktoré sú vo svete čoraz populárnejšie. Antistresové omaľovánky, dokážu zbaviť napätia, vyčistiť hlavu a priviesť na iné myšlienky. Sú určené hlavne pre dospelých, pretože je to úžasný spôsob, ktorý donúti mozog pracovať trošku inak, ako je zvyknutý počas hektického dňa. Počas vyfarbovania sa aktivujú časti mozgu súvisiace s jemnou motorikou a zmyslovým vnímaním. Zároveň sa rozvíja tvorivosť, zameranie na konkrétnu činnosť, ktorá mozog zamestná a vytesní tak starosti, ktoré ho zaťažujú.

Trendu omaľovániek podľahli už v Amerike, aj v Európe. Knihy s omaľovánkami patria k najpredávanejším knihám. Predlohy kreslia dokonca uznávaní umelci, napríklad kreslička Národného múzea dejín prírody Marthe Mulkeyová. Veľmi aktívna v tomto smere je napríklad aj Johanna Basford, ktorá vytvorila knihy s omaľovánkami ako Tajomná záhrada, či Začarovaný les. Deti si obrázky krásne vymaľovali a doplnili farebnými paspartami, čím vznikli pekné dekoratívne obrázky, vhodné na skrášlenie bytu.

Foto: CVČ Dobšiná