Anketa: Jedinečná možnosť rozhodnúť o vzhľade Námestia baníkov v Dobšinej!

 

V novembri roku 2011 sme vás informovali o slávnostnom otvorení vynoveného námestia v Dobšinej. Celkové výdavky na projekt rekonštrukcie, zväčša kryté nenávratným finančným príspevkom boli 1 058 464,58 eur. Práve preto mnohí obyvatelia začali tento projekt označovať aj ako miliónové námestie, niektorí zas neboli celkovo spokojní s jeho vzhľadom a natrvalo ho nazvali pristávacou plochou pre lietadlá. Dobšinčania sa so zmenou vzhľadu hlavného centra diania museli zmieriť aj s presunutím autobusovej  zastávky na Jarkovú ulicu, k malému trhovisku a tiež s celkovým vylúčením dopravy novom námestí. Mnohí obyvatelia vtedy verejne vyčítali vtedajšiemu vedeniu mesta Dobšiná, že ich v rozhodovacej fáze neinformovalo o konkrétnych návrhoch podoby námestia a dožadovali sa nápravy. Mesto Dobšiná však až do novembra 2017 bolo viazané projektovými podmienkami, v ktoré nedovoľovali zmeniť vzhľad rekonštruovanej plochy predtým historického námestia a obyvatelia sa tak s mnohými neželanými zmenami museli na roky zmieriť.

Zlom však nastáva práve v tomto období, kedy už Mesto Dobšiná nie je nijako viazané podmienkami vtedajšieho projektu a nové zámery s Námestím baníkov nám priblížil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák. „ Aj keď nateraz prioritou zaostáva oprava ciest a chodníkov, podľa môjho názoru je potrebné túto, nazvem to otvorene „opachu“ trošku upraviť. Podľa návrhu novej podoby nášho námestia, ktoré je centrom mesta Dobšiná, nám banícky pamätník pripomenie, že je to Námestie baníkov a mesto ma banícku históriu, čoho súčasťou je tak isto znovu nainštalovanie historickej četerne ( pozn. redakcie: historická obdoba studne aké sa používali v Dobšinej). Vrátiť tiež autobusovú zastávku pomocou jednosmernej cesty cez námestie je určite najlepším riešením, čim sa odstaví nákladná doprava cez sídlisko Rozkvet. Doplnenie zelene spríjemní celú túto momentálne prázdnu plochu, o tom nie je potrebné ani rozprávať. V prípade podujatí bude námestie tak ako doteraz využiteľné a terajšia zastávka bude použitá ako náhradná v takýchto prípadoch. Malé podujatia sa budú dať uskutočňovať pred Kultúrnym domom, kde by zo schodiska vzniklo maličké pódium tak ako je to vlastne aj teraz, akurát bude upravené s pridaním sedenia. V prípade iných návrhov na zmeny a úpravy ako sú v nákresoch nás občania môžu kontaktovať a prezentovať svoje návrhy.  “

Primátor J. Slovák nám poskytol aj vizualizácie, ktoré si môžete pozrieť pod príspevkom, ako by mohlo Námestie Baníkov vyzerať po plánovaných zmenách, ktoré by dobšinská samospráva previedla vo vlastnej réžií v rámci finančných možností. Mesto ich však uskutoční len vtedy pokiaľ s tým budú súhlasiť samotní obyvatelia. Práve preto vám prinášame exkluzívnu anketu v zastúpení Mesta Dobšiná, kde prostredníctvom nášho nezávislého portálu www.mestodobsina.sk môžete rozhodnúť podobe námestia v Dobšinej. Pod príspevkom nájdete anketu s dvomi možnosťami: 1. – Áno, súhlasím s navrhnutými zmenami na Námestí baníkov v Dobšinej, 2. – Nie, nesúhlasím so zmenami, námestie v Dobšinej by malo zostať také aké je. Hlasovať môžete aj prostredníctvom Dobšinských novín v uvedenom dotazníku do 31. mája 2018, kedy sa hlasy celkovo spočítajú a budú oznámené úplné výsledky hlasovania.

Rozhodnite o podobe Námestia baníkov v Dobšinej

Zobraziť výsledky

Nahrávam ... Nahrávam ...

Text: Juraj Karika, foto: MsÚ Dobšiná

25 thoughts on “Anketa: Jedinečná možnosť rozhodnúť o vzhľade Námestia baníkov v Dobšinej!

 • 4. apríla 2018 at 10:25
  Permalink

  Aj keď v Dobšinej dlho nebývam, Dobšinčanom sa budem cítiť do svojej smrti. Z uvedeného dôvodu som si dovolil hlasovať a som za zmenu námestia. Najmä tá zeleň tam chýba. Autobus tam zastavoval roky rokúce a verím že to taktiež chýba. Dúfam, že sa obnovy ešte dožijem 🙂 Pozdravujem všetkých Dobšinčanov.

  Reply
 • 4. apríla 2018 at 16:36
  Permalink

  Rozhodne to vyzerá viac ako Dobšiná <3 dúfam, že sa to podarí a snáď i čo najskôr ^^ krása

  Reply
 • 4. apríla 2018 at 17:39
  Permalink

  som za zmenu námestia

  Reply
 • 4. apríla 2018 at 22:07
  Permalink

  Velmi sa tesim tomuto ‚napadu‘, navrh na zmenu namestia s ceternou, s autobusovou zastavkou, so zelenou hlavne pri lavickach a p..
  Opat sa namesticko zutulni, zapadne do architektury domov, ktore ho obklopuju, nase banicke… Tesim sa velmi. Schvalujem!

  Reply
 • 4. apríla 2018 at 23:10
  Permalink

  Som za zmenu. Vyrastal som na Zimnej ulici pár domov od námestia. Dobre sa pamatám ešte na staré „pieskové nam. s vysokou lampou uprostred pod ktorou sme v máji zbierali chrusty, Bola tam aj četerna a gelendre pri Baffi báči krčme. Pred 5O rokmi námestie prestavali prvý krát /aj to bolo ešte celkom fajn , aj ked tu už chýbala lampa, gelendre, četerna a aj pár stromov/. No dnešné námestie je niečo otrasné . Som už síce preč z Dobšinej , no dúfam že ešte uvidím nové krajšie námestie plné zelene stromov, nových lavičiek a samozrejme aj četerne. Pán primátor držím palce ,nech sa podarí.

  Reply
 • 5. apríla 2018 at 19:16
  Permalink

  Námestia boli vždy historicky budované ako komunikačné centrá, preto je v každom prípade zmena súčasného stavu námestia potrebná. Neurobme však rovnakú chybu ako pred pár rokmi, keď verejná diskusia nebola dostatočná a hlavne nebola dostatočná súťaž projektov podoby námestia. Teraz tiež ideme hlasovať len za jeden predložený návrh, alebo za súčasný stav. Za výborné stránky návrhu považujem pamätník baníctva, malý amfiteáter pred kultúrnym domom, umiestnenie četerne a samozrejme návrat autobusovej zastávky na námestie. Myslím, že na predloženom návrhu je toho ešte dosť na vylepšenie, hlavne vo vytvorení zón s rôznou funkcionalitou a vo vytvorení viac dôvodov, aby sa občania mesta a okolia mohli na námestí tráviť viac času a aby ich námestie spájalo.

  Reply
 • 5. apríla 2018 at 19:55
  Permalink

  Bohužiaľ, pre mňa je to stále len provizórna a zbytočná záplata. Výber medzi zlým a zbytočným…Vizualizácia je čistučká, fasády navôkol biele, tráva krikľavo zelená, voda azúrova…ale domyslime si realitu. Bohužiaľ obávam sa, že z tej štôlne sa čoskoro stane odpadkový kôš a to nechcem byť negatívna, ale som realistka. Bola by som skôr za ušetrení peňazí aspoň na tomto „detaile“ a ich investície do pár ďalších stromčekov. Četerna je fajn. Len pre ilustráciu skúste si pozrieť ako vyzerá námestie napr. v Kremnici. jednoduché a nemyslím, že finančne nereálne /pozn. bez morového stĺpu :)/ Momentálne asi aj ľutujem, že som sa možno nezúčastnila na nejakom zastupiteľstve. Niekdy ľuďom dôjde až v takomto prípade, že sa treba angažovať.

  Reply
 • 5. apríla 2018 at 21:36
  Permalink

  Určite to bude zmena k lepšiemu, no chcelo by to viac zelene. A ten „potôčik na betónovom múriku“ či čo je to, by som osobne tiež zrušil…

  Reply
 • 6. apríla 2018 at 16:54
  Permalink

  Som jednoznacne za zmenu.
  Terajsi ficoidny vzhlad postrada „dusu“.
  Najviac sa mi pozdava vzhlad namestia s banickou symbolikou a nech je tam aj zastavka autobusov.ako to bolo „odjakziva“.
  Primator…drzim palce !!!

  Reply
 • 7. apríla 2018 at 10:04
  Permalink

  Taktiež už dlho nebývam v Dobšinej, a za tie roky kedy prichádzam DOMOV som stále viac a viac rozčarovaná čo sa z tohto, kedysi kúzelného mesta stalo. Stratilo svoje čaro a pôsobí špinavým a vyľudnením dojmom bez života. Čo sa týka námestia, tak najkrajšie bolo úplne pôvodné ešte z totality. Je obrovská škoda, že fontána, ktorá bola na námestí už nie je zahrnutá v novom projekte. Táto fontána dodávala letné čaro so zmrzlinou. Bol kolosálny nápad zrušiť trh a dať tam autobusovú zastávku, a nechať jazdiť autobusy jazdiť cez obytnú zónu. Všade v mestách presne takúto dopravu odkláňajú z obytnej zóny, len v Dobšinej je to opak. Poprosím momentálne vedenie mesta, rozmýšľajte trošku o tom, že aký bol v tomto meste super život, a čo je tam teraz. Eurofondy neznamenajú nutne zmeny, niekedy stačí urobiť len kozmetické úpravy.

  Reply
 • 7. apríla 2018 at 20:05
  Permalink

  Som za zmenu námestia, ale aká je zmena na tom projekte ja tam nevidím nič okrem autobusovej zastávky a tej zvoničky s tými kameňmi .Doplnenie zelene, ja tam vidím akurát 12 stromov navyše. Čakal som, že tá zmena bude väčšia .Myslel som, že odtiaľ konečne zmiznú tie “ Múre nárekov “ ,pribudne tam fontána ako bola kedysi, veď potrubie tam je nie, pribudne tam voľajaké pouličné osvetlenie lebo v noci sa tam človek ide zabiť. Som zato aby sa tam vrátila aj tá četerna. K autobusovej zastávke, už vidím ako tam tie autobusy budú parkovať takže super nápad. V každom inom meste majú jednu centrálnu stanicu a nikto nič nepovie, len u nás by ju chcel mať asi každý dobre že pri dome. Voľakedy chodili ľudia na vlak na druhý koniec mesta a nikomu to nevadilo. Ďalej to maličké pódium by sa mohlo uchytiť, ale prečo sa nenaprojektoval voľajaký amfiteáter alebo niečo podobné a mesto by tak nemuselo platiť vysoké sumy peňazí za prenájom veľkého pódia na rôzne väčšie akcie, asi má mesto veľa peňazí navyše. Za tie prenájmy čo sa platí by sme už mali dávno amfiteáter,, alebo niekto s toho prenájmu niečo má? Ja by som navrhol aspoň minimálne 3 rôzne vizualizácie a tie ukázať ľudom, a nie jeden, čo sme v diktatúre buď to alebo nič. S pozdravom hrdý Dobšinčan… 🙂

  Reply
  • 10. apríla 2018 at 7:07
   Permalink

   … amfiteáter bol plánovaný za kultúrnym domom, čo nie je nereálne. Umiestniť natrvalo veľké pódium na námestie je zbytočné a ani by nebolo kde, ak tam má byť jednosmerná cesta a autobusová zastávka. Mesto usporadúva v priemere 2x do roka veľké podujatia ( Dni mesta, Dobšinský kopec … ), kde je potrebné veľké pódium (už aj pri týchto podujatiach sa ide ekonomicky na jednodňové programy na veľké pódium). V cene prenájmu štandardného pódia je: zastrešené pódium, ozvučovací PA systém, svetelná technika, zvukový a svetelný technik, preprava a samozrejme montáž a demontáž. Cena prenájmu sa pohybuje od 1500 eur do 2500 eur na deň, podľa požiadaviek programu. V okrese Rožňava nemá nikto takúto techniku. Nadobúdacia hodnota takéhoto kompletu je od 80 000 eur do 100 000 eur … k tomuto nie je potrebná kalkulačka, aby bolo jasné čo je výhodnejšie …

   Reply
 • 9. apríla 2018 at 22:02
  Permalink

  Námestie má názov „Banícké námestie“ a je správne že na ňom má byť aj nejaká symbolika bannskej činnosti, ktorá preslávila Dobšinú. Nepozdáva sa my ale tá tzv. „štôľňa“ (zobrazené nie je totiž štôľňa ale tunel, má totiž dva vchody). Má byť obložená kamennými blokmi ako? a akými?. Ako sa spoja – pre bezpečnosť – tie bloky? Tam by mali byť čo možno najväčšie kusy rúd a nerúd, ktoré sa v okolí ťažili a aj z ich názvom aká je to ruda. Dá sa to zrealizovať pre poučenie. Ich krádeži sa dá zabrániť len upevnením napr. na bočnú vizuálnu stenu štôlne.
  Čo symbolizuje tá vežička hneď vedľa ? klopačku na zvolávanie baníkov do šichty?. Četerna vedľa štôlne bude naplnená a prietočná vodou?.
  Skrátka chýba k obnove námestia stručný komentár i autora návrhu.

  Reply
  • 10. apríla 2018 at 7:28
   Permalink

   … je to zatiaľ len počítačová animácia, že v tých miestach by bolo možné v takomto nejakom štýle s vagónikmi, četerňou a s vežou (klopačka) banícky pamätník osadiť. Úplnú konkrétnu podobu a použitie materiálov bude určite konzultované s baníkmi.

   Reply
 • 10. apríla 2018 at 6:47
  Permalink

  Rád by som zdôraznil, že sa nejedná o rekonštrukciu ( znovu za milión) na niečo iné, aj keď to by bolo najlepšie prizvať architektov dať vypracovať xy návrhovov a vyberať … odstrániť „betón“, potôčiky, atď. … Tiež si to viem predstaviť úplne ináč, no to sme mali riešiť pred rekonštrukciou, čo sme sa poniektorí snažili, ale … . V našom prípade treba myslieť na to , že sa na námestí usporiadajú podujatia pre ľudí v „tisíckach“, že 90% ľudí chce autobusovú zastávku naspäť na námestie, tak isto sa zhodneme s baníckym pamätníkom a samozrejme zeleň … terajšie námestie stálo „milión“ eur, takže celé ho búrať a rekonštruovať odznovu nepripadá do úvahy, keďže v meste určite je , kde investovať potrebnejšie. Prioritou sú cesty a chodníky. Jedná sa len o “kozmetickú“ úpravu, ktorú dokážeme realizovať vo vlastnej réžii. Ja som veľmi rád, že veľa z vás na to reagujú a píšu nápady, z ktorých tie reálne zapracujeme. Nikde nie je dané, že to musí byť presne tak, ako na návrhu. Možno keby sa to takto verejne riešilo aj v minulosti nemuselo námestie dopadnúť tak ako je teraz … Musíme zvažovať všetky okolnosti využitia a požiadaviek + samozrejme hlavne finančné, tak zámer je aspoň „trošku do zelena účelne upraviť „.

  Reply
  • 21. apríla 2018 at 1:11
   Permalink

   Páči sa mi, ako to námestie komentujú hlavne ľudia, ktorí tu nežijú… Ale k veci. Súhlasím s Hankou,
   p. Husárom a p.Horváthom ml. Ta vyzualizácia je gíč, ktorý nič nerieši. Možno by si mal pán primátor najprv napísať, koľko asi tak by mala stáť tá prestavba námestia. Lebo všade spomínaš, že nebude stáť milión, ale nikde nespomínaš nejaké reálne predbežné náklady… ( tak isto, ako nikto nevie, koľko bude nájomné v tých nových bytoch) Lebo ak chcem niečo robiť, tak musím vedieť čo som ochotný za to zaplatiť. A ak to dávaš ako anketu, je nekorektné, že tam nie je cena, čo by to stálo, pri tejto konkrétnej vizualizácii. Alebo ide iba o to, aby to ľudia schválili a potom to bude stáť iba 500000 ? Však nie milón a ludia predsa schválili… ?
   Lebo aj ty máš tiež svoje“ námestie“, v podobe verejného osvetlenia, ktoré doteraz stálo iba “ cudzích “ 450000 a každý rok nás napriek tomu stojí tisíce eúr… ( aj napriek tomu, že polovicu roka nefunguje a už odchádzajú prvé svietidlá, teda aspoň na Hronskej ) A o kanalizácii radšej ani nehovorím…

   Reply
   • 24. apríla 2018 at 21:38
    Permalink

    … myslím si, že dosť jasne je napísané, a už som to aj viac krát komentoval na rôznych sieťach, že nie je dané ako to má presne vyzerať. Podľa niekoho gíč, no boli tam zaradené veci , ktoré 90% občanov na námestí chce. To, že sa do veci zapájajú aj Dobšinčania, ktorí tu už nežijú mňa osobne teší a majú určite na to právo, ako k rodnému mestu, však aj ty si tu nežil od narodenia. Urobiť vo vlastnej réžii znamená, aby sme tú úpravu a hlavne pridanie zelene dokázali urobiť sami, za čo najmenej financií. Hodnota nie je daná pretože na základe nápadov, návrhov atď. sa to dá naceniť a potom samozrejme verejne schváliť. O verejnom osvetlení bolo už verejne toho napísané všetko, aj to čo sa ešte robí čo nebolo súčasťou rekonštrukcie stačí to sledovať … , alebo si jednoducho treba najprv korektne overiť niektoré informácie … napr. reklamované svietidlá boli 2ks … o bytoch bude samostatný článok, tak na to ani nejdem reagovať , budem v článku a ku kanalizácii sa stačí tiež prísť informovať, ak máš niečo konkrétne … poprípade nahlásiť reklamáciu aj na to bola verejná výzva.

    Reply
    • 24. apríla 2018 at 23:34
     Permalink

     Dobre,tak zverejni na stránke mesta všetky faktúry týkajúce sa verejného osvetlenia v PDF, aby som si ho mohol všetko korektne overiť. Isté to nebude problém či,? Vieš, my občania pracujeme inak, ako od 9 do 11 a od 13 do 15, v tomto čase sme v práci , tak sa nemáme čas informovať. Ďakujem

     Reply
     • 26. apríla 2018 at 8:37
      Permalink

      Mám zverejniť ??? Mesto zverejňuje všetky faktúry a zmluvy ! Samospráve zverejňovanie vyplýva zo zákona. Všetko sa povinne zverejňuje na stránke mesta a nie je žiadny problém sa k tomu dostať. Pokiaľ s tým máš nejaký tech. problém a nemáš čas sa prísť informovať, stačí ak požiadaš svoju manželku, ktorá je na mestskom úrade každý druhý deň a určite jej kolegovia bez problémov vyhovejú vo forme aká ti bude vyhovovať. Aj na tie tvoje ostatné “pripomienky“ som už verejne reagoval. http://mestodobsina.sk/otvoreny-list-primatora-mesta-dobsina-jana-slovaka/

 • 18. apríla 2018 at 13:51
  Permalink

  Súhlasím v plnej miere s primátorovými komentármi a vidím to ako jediné rozumné riešenie
  s prihliadnutím na náklady s tým spojené.
  Je to centrum mesta a nech tak aj pôsobí.Nech zvýrazňuje jeho historický pôvod s baníckou symbolikou.
  Patrí tam aj doprava a parkovisko. Zastávka autobusov určite.

  Reply
 • 20. apríla 2018 at 9:05
  Permalink

  Súhlasím s navrhovanými zmenami.
  Pripomienky: 1 .Lavičky na ktorých sa dá aj oprieť osadiť v blízkosti vysadených stromov aby za horúceho počasia boli lavičky v tieni.
  2. Múr vysunutý do námestia je potrebné zrušiť, opticky zmenšuje námestie a nie je prehľad z jednej strany námestia na druhú.

  Reply
 • 5. mája 2018 at 14:29
  Permalink

  Iniciatíva zmeniť vzhľad námestia aj jeho využitie sa mi celkom pozdáva a je treba o tom diskutovať a vtiahnuť do toho čo najviac ľudí. No argumentov prečo by som s tým ešte nejaký čas počkal je viac a to najmä všetky chodníky, komunikácie v meste, avizovaný zberný dvor …
  Tomuto je nevyhnutné momentálne venovať maximálnu pozornosť, aby to nedopadlo ako napríklad s hlavnou cestou (SNP), že po krátkom čase po vybudovaní bude tieto chodníky či komunikácie potrebné opravovať a plátať.
  Narodil som sa v Dobšinej, celý svoj život tu žijem ale problém zlých ciest a chodníkov je tu desiatky rokov nevyriešený. Nebudem v mojom komentári nikoho z tohto neradostného stavu obviňovať, ani vynášať nejaké závery, nemám na to odbornú spôsobilosť, či dostatok relevantných informácií a koniec koncov ani sa odbornou stránkou nechcem zapodievať. Na toto sú „ODBORNÍCI“ stavbári. Považujem za samozrejme, že pri zadávaní realizácie týchto projektov je nevyhnutné pred ich začatím zmluvne dohodnúť jasné podmienky o kvalite vykonaných prác a o nekompromisnom postihu pri ich nedodržaní. Považujem tiež za samozrejme, počas celej realizácie stavby trvať na prítomnosti stavebného dozoru, ktorý priebežne o vykonávaných prácach informuje kompetentných ľudí v meste. Myslím si, že len tak sa dá vyhnúť sporom po dokončení stavby. Ale toto všetci odborníci určite vedia. Len potom ten výsledok je z akého dôvodu nie želateľný ???
  Ospravedlňujem sa, to je už o inom.

  Reply
 • 14. mája 2018 at 13:17
  Permalink

  Ano suhlasim so zmenou, ale s pripomienkami:neistalujte tam nic co umoznuje ludom vykonavat si tam svoje ,,potreby,, vieme co vsetko myslim. Mur by som totalne zakryla vysadbou stromcekov,alebo ineho ziveho plota…nejak ho skraslit.Alebo vymalovat tematikou z bane. Miesto tej banickej pamiatky by mohla byt socha. Ked nie su teraz peniaze tak neskor. Ked sme do teraz cakali…
  A dost ma trapi fontana, je hrozna. Mesto by malo mat krajsiu,ohranicenu a so 4triskami. A zase ak nie su peniaze ,nech sa radsej vycka na poriadnu opravu.

  Reply
 • 15. mája 2018 at 22:13
  Permalink

  súhlasím so zmenou ale ak budú hlavne opravené CHODNÍKY a CESTY !!! Zatial mám len jeden návrh zmeny ,,premenujme námestie na cigánske a možno tam uvidíme viac baníkov „:):):)

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »