Ako je Dobšiná pripravená na zimu?

Už po prvej väčšej snehovej nádielke, ktorá Dobšinú zasypala pred niekoľkými dňami, sa mnohí vodiči, ale aj chodci v meste pýtali na to, ako je mesto vybavené na zimnú údržbu mestských komunikácií. Pracovníci VPP, ako je vidieť v našej galérií čistili námestie a najfrekventovanejšie chodníky od snehu a ľadu a pracovníci Podniku služieb, zase na svojich vozoch čistili a posypávali cesty. Ako je na tom ale Dobšiná nám v rozhovore priblížil konateľ podniku služieb Tibor Harmatha, ktorý odpovedal na všetky naše otázky.

„Na túto zimu máme naskladnených 130 ton piesku, z toho už niečo ubudlo, ale vždy vieme v prípade potreby operatívne doplniť stav, ak by nám niečo chýbalo. Máme taktiež asi 3 tony posypovej soli. Zo strojov je k dispozícií traktor s pluhom, sypač s pluhom a do malých uličiek máme na posyp aviu a multikár. Podnik služieb má ďalej UN 053 nakladač, s ktorým nakladáme, alebo taktiež pluhujeme. V čase kalamity sú aj dohody tak ako aj minulý rok s Mestskými lesmi na stoj, ktorý je s pluhom a tento rok sme oslovili aj Mišankovcov, teda firmu Jozefína a v prípade, že by došlo k veľkej kalamite, tak by sme použili aj tieto stroje.“ Povedal nám pán konateľ, ale zmienil sa aj o problémoch, s ktorými sa už dlhodobo Podnik služieb pasuje.

„Problémy sú ale v tom, že naše stroje sú už staršie a poruchové a zatiaľ sme pred dvoma týždňami urobili strednú opravu sypača a zajtra si ideme pre opravenú aviu, na ktorej sa tiež prevádzali opravy. Verím, že tieto stroje azda ešte niečo vydržia a čo sa týka toho traktora, je už staručký, ale zatiaľ funguje. Vyrobili sme teraz aj niekoľko bedien s pieskom, ktoré sme rozložili na strmé svahy, ktoré sú v Dobšinej, takže v prípade núdze aj ľudia si môžu sami posypať cesty k obydliam.“ Dodal pán Harmatha, kde z jeho slov jasne vyplynulo, že Podnik služieb sa snaží obyvateľom Dobšinej pomôcť v najhoršom období v roku, aj keď sú niekedy sami obyvatelia nedbalí.

„Verím, že táto zima bude bez kalamitných situácií, no je tu jedna vec, ktorá nám robí starosti. Ľudia zvyknú parkovať hlavne na SNP ulici a je veľmi ťažké udržiavať komunikácie pluhovaním, keď sa musíme preplietať pomedzi autá a ani nevieme to potom vytlačiť von z komunikácie. Sneh sa potom v priebehu ďalších dní odváža, ale tento problém je veľmi pálčivý v poslednom období. Teraz sme to riešili tak, že sme pluhovali od druhej do tretej, keď je na ceste menej zaparkovaných áut.

Samotné mesto je rozdelené na viac zón. Prvá zóna je tá, ktorá je pre obyvateľov najviac potrebná a to je centrum, hlavná ulica, samozrejme komunikácie pri obchodoch a zdravotnom stredisku. Druhou zónou sú priľahlé ulice a tretia zóna sú lokality mimo mesta, ktoré nemusia byť v prvom slede vypluhované. Podľa množstva snehu nám to prvé a základné prepluhovanie ciest trvá zhruba 6 hodín“. Dokončil pre náš portál konateľ Podniku služieb mesta Tibor Harmatha, pričom dodajme, že Dobšiná má viac ako 24 km mestských komunikácií.

Foto: Redakcia MD

{gallery}foto_aktuality/vpp_suflovanie{/gallery}