Ako je Dobšiná pripravená na zimnú údržbu?

Dobšinú pred pár dňami, na Katarínu zasypala prvá snehová prikrývka. V tento deň vyšli zo svojich „stajní“ aj vozidlá Podniku služieb mesta Dobšiná. Oslovili sme preto konateľa podniku, pána Tibora Harmathu, ktorý nám ochotne povedal viac o pripravenosti nášho mesta na zimnú údržbu mestských komunikácií v našom meste. Ako pán Harmatha v úvode povedal, na to, aby vozidlá vyrazili do ulíc, je všeobecným štandardom snehová pokrývka od piatich do ôsmych centimetrov, inak by pluhovanie nemalo zmysel a bolo pridrahým.

„V tento prvý sneh na Katarínu sme vypluhovali iba hlavnú ulicu, ktorá je v našom meste najvyťaženejšia. Zvážili sme pritom fakt, že sneh sa rýchlo topil. Naše mesto je rozdelené do troch prioritných okruhov a v prvom je hlavná ulica, školy, obchody, lekári, v druhom priľahlé ulice a v treťom odľahlejšie lokality. Námestie a cintoríny si vyžadujú osobitú starostlivosť, lebo sa neraz musia čistiť ručne, bez pomoci techniky.“ Povedal pán Harmatha a priblížil nám aj to, aké zásoby má v súčasnosti naše mesto na zimnú údržbu.

„Máme posypový materiál a aj soľ, dovedna spolu 200 ton a v prípade potreby materiál doobjednávame. Posyp samotný robíme iba ručne, pomocou Avie a sypača. Horšie je to už ale s pluhom. Dali sme do ako-tak funkčného stavu náš staručký 46 ročný traktor, na ktorý zháňame po celej republike, alebo sami vyrábame súčiastky . Aj napriek tomu, že financie na nový nám boli schválené, vybraný model od čínskeho výrobcu nemal na naše cesty homologizáciu a tak musí prebehnúť úplne nové výberové konanie na nákup nového, ktorý už mesto Dobšiná naozaj veľmi potrebuje.“ Popísal nám situáciu pán konateľ a spýtali sme sa ho aj na možný scenár kalamity.

„O kalamite ako takej môžeme hovoriť vtedy, keď napadne 20 a viac centimetrov snehu, ktorý má ďalšiu tendenciu pribúdať. V prípade potreby, máme predbežnú zmluvu na kalamitné situácie so súkromnou firmou a tiež  Mestskými lesmi s.r.o. Lesný mestský podnik má k dispozícií techniku, ktorou nám v prípade potreby môže značne vypomôcť. V týchto dňoch sme už predzásobili kritické lokality, ako napríklad Lányi Hutu, kde z našich skúseností napadne v zime skoro dvakrát viac snehu ako dolu v meste.“ Naša ďalšia otázka na pána konateľa smerovala k tomu, kde sa v Dobšinej vykonáva najhoršie zimná údržba.

„Najkritickejšie sú všetky strmé ulice v meste, čo je jednoznačne Slnečná ulica, Lesná, a Rik. Tieto ulice sú najproblémovejšie, kde si to vyžaduje techniku vo veľmi dobrom stave, aby sme sa tam vôbec dostali a urobili údržbu, pričom ten starý traktor má nevyhovujúci technický stav, aby tieto prudké brehy zvládal. Pri čistení ulíc od snehu nám  robí problém parkovanie áut na uliciach, tiež v mnohých prípadoch zle uložené palivové drevo. Naše mesto je veľmi špecifické aj v tom, že máme veľmi úzke ulice. Nie je sa poriadne ako otočiť v tých úzkych uličkách a sneh sa veľakrát doslovne pretláča ako sa dá.“ Dokončil pre náš portál Tibor Harmatha, konateľ Podniku služieb mesta Dobšiná.

Ilustračné foto: Redakcia MD