Krimi

Ako chrániť majetok pred krádežou?

 

Znela naša otázka pre Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Košiciach. Byt sa nedá zabezpečiť na 100 %, a tak v prípade ak by ste sa nevyhli krádeži je dobre mať zdokumentované svoje cenné veci pomocou zoznamu, videozáznamu, fotodokumentácie, prípadne si zapísaním výrobných čísel prístrojov.

 

Tieto informácie veľmi pomôžu polícii v pátraní a poisťovniam pri likvidácii poistnej udalosti. V súčinnosti s Krajským riaditeľstvom policajného zboru v Košiciach, za ktoré nám odpovedal jeho hovorca Alexander Szabó vám prinášame niekoľko tipov ako predísť krádežiam a vlámaniam najmä počas dovoleniek, pretože štatistické údaje potvrdzujú pravdivosť ľudového porekadla: „Príležitosť robí zlodeja! “ 

 

 

 

  Starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, strešné  a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.

 

  Zabezpečte si kvalitný bezpečnostný zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami (bezpečnostné závory, bezpečnostné retiazky), výplne dverí zabezpečte proti roztiahnutiu, dvere spevnite oplechovaním.

 

  V prípade, že bývate na prízemí nainštalujte okrasné mreže a bezpečnostné fólie na okná, balkóny a loggie. Spolu so spoľahlivým zatváraním okien zvýšia bezpečnosť vášho bývania.

 

  Nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach ( pod rohožkou, v kvetináči atď.) Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas. Ak v dobe vašej neprítomnosti zveríte kľúče od svojho bytu, dôkladne zvážte, či je to osoba spoľahlivá a dôveryhodná.

 

  Využívajte osvedčené “ kukátko“. Pohľad doňho vám umožní premyslieť si, či zvoniacemu otvoríte. Aj v tomto smere je na našom trhu dostatočný výber priezorov, ktoré Vám umožnia vidieť celý chodbový priestor. V žiadnom prípade neotvárajte dvere a nevpúšťajte do bytu osoby, ktoré nepoznáte. Predídete tak mnohým nepríjemným a možno nebezpečným situáciám.

 

  Neuschovávajte väčšie finančné obnosy doma. Cennosti, najmä šperky, cenné zbierky a pod. môžete uschovať najmä počas vašej dlhodobejšej neprítomnosti v byte, v prenajatom trezore bankovej inštitúcie.

 

  Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po vašom odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.

 

  V prípade vašej dlhodobejšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu.

 

  Nezaťahujte okná bytu roletami, dávate tým na vedomie, že nie ste doma.

 

  Mať dobré vzťahy so susedmi je jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, prípadne si všímali pohyb neznámych podozrivých osôb.

 

  Dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý.

 

  Vytvorte zdanie, že je v byte niekto prítomný. Využite napr. elektronické spínacie zariadenia, ktoré podľa nastavenia rozsvietia svetlá, zapnú rádio, televíziu a pod.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »