Kultúra

55 gymnazistov z Dobšinej v Múzeu SNP

 

Dobrý deň, tu je Sára. Znovu by som vám rada vyrozprávala príbeh o štyroch triedach dobšinského gymnázia, ktoré sa jedného krásneho októbrového dňa vybrali na výlet do Banskej Bystrice .O výlete do Banskej Bystrice som vám už raz písala, ale nepomýľte sa, toto je iný výlet. Jeden z mnohých, ktoré pre nás každoročne organizujú naše pani profesorky. Mali sme pripravený a zorganizovaný nádherný, pestrý program. Najskôr sme sa samozrejme museli nejakým spôsobom dopraviť do Banskej Bystrice a keďže opäť prebiehala akcia Slovenských železníc – Vlakom do múzeí a galérií – tak sme šli vláčikom. Ráno o 6:10 sme sa mali všetci stretnúť na železničnej stanici v Rožňave, pretože vlak nám odchádzal o 6:23 a pani profesorky nás ešte museli spočítať či sme určite všetci a kúpiť cestovné lístky.

Keď už bolo tých 6:23, tak sme plní očakávaní „organizovane“ vybehli k nástupišťu s naším vlakom a ešte „organizovanejšie“ sme nastúpili. Posadali sme, kam sa dalo, podstatné bolo, že sme boli v kupé s partiou spolužiakov. Počas cesty bola zábava, počúvali sme hudbu, papali cukríky a chodili na návštevy do iných kupé. Tými návštevami sme trošku dráždili nervy našim drahým profesorkám, pretože sme behali po vlaku hore-dolu, za čo sa im ospravedlňujeme. Vo vláčiku sme strávili dve a pol hodiny, a to bola len cesta do Zvolena. Zo Zvolena nám potom išiel vlak do Banskej Bystrice. Lenže na trati bola výluka, preto sme išli náhradným vlakom do Vlkanovej a tam prestúpili na autobus, ktorý bol pripravený len pre našu skupinu (veď nás bolo spolu 55). Tak sme sa dostali do Banskej Bystrice.

Naše prvé kroky viedli do Múzea SNP. Bola tam výstava týkajúca sa II. svetovej vojny a SNP. Mali sme možnosť vidieť rôzne zbrane, oblečenie pre vojakov, civilistov, padáky, lekárske pomôcky. Sprievodca nám  rozprával rôzne zaujímavosti, pustil nám jeden film, ako museli ísť už 14 – 15-roční chlapci do vojny, ako sa umieralo a trpelo. Potom sme šli do parku, kde bolo lietadlo, tanky a delá. Liezli sme po nich a fotili sa. Stále sme sa usmievali, pretože na nás vždy nejaký ten foťák mieril. Ďalším bodom programu bolo kino a nákupy v obchodnom centre Európa. Film sa volal Fakjú pán profesor a nesmel pri ňom chýbať popcorn a cola. Bol to veľmi zábavný film, veľa sme sa nasmiali.

Po kine sme mali ešte veľa času na nákupy. Pokúpili sme si rôzne veci, šaty, možno nejaký ten suvenír. O 18:00 sme sa stretli pred vchodom, znovu nás pani profesorky spočítali a mohli sme vyraziť domov. Keďže užbol večer, na stanicu sme šli v takej miernej tme. Všade svietili lampy, svetlá na autách, bol to pekný pohľad. Cestou späť si niektorí z nás ajpospinkali, iní hrali hry, ďalší čítali knihy alebo sa rozprávali. Do Rožňavy vlak dorazil o 21:37 a tu nás už čakali naši zlatí rodičia, ktorí nás odviezli domov. Bol to veľmi nádherný a poučný výlet. Za takúto úžasnú skúsenosť ďakujeme našim drahým profesorkám, že si dali tú námahu a zorganizovali tento výlet. A už teraz sa tešíme na ďalší. Ďakujeme.

Sára Smreková, Gymnázium Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »