500 km slovenských: Múzeum na kolesách sme privítali aj v Dobšinej

Dňa 31.05.2023 od 11:00 Dobšiná priamo na ploche námestia hostila legendárne historické vozidlá. Dobová atmosféra naplnená spáleným benzínom, rozpáleným olejom a burácaním motorov mala pre domácich divákov priam magickú príťažlivosť, čo potvrdilo stovky obyvateľov nášho mesta, ktorí si nenechali ujsť túto jedinečnú príležitosť. 500 km slovenských sú v prvom rade preteky a ich cieľom je okrem rýchlosti vzbudenie záujmu o technické pamiatky nielen v rámci prehliadok, ale aj vytvorenie novej generácie, ktorá by vedela historické automobily šoférovať a opravovať.

V tento 37. ročník pretekov organizátori náročnú trasu rozdelili na štyri etapy. Na štart v Košiciach sa celkovo postavilo 100 automobilov, medzi nimi napríklad ALFA ROMEO 8C 2300 Corsa Corto Spider by Zagato, Tatra 87, HORCH 951A PULLMAN, WALTER P3 SUPPERSPORT, JAGUAR E-TYPE, LANCIA DELTA 20/30 a mnoho ďalších, ktoré sa pustili do nekompromisného súboja o víťazstvo a mohli sme ich vidieť aj u nás v Dobšinej.

Náročnosťou trasy z Košíc do Bratislavy si pri všetkých  štyroch etapách prejdú ako historické vozidlá, tak aj tie novodobé. Túto úlohu zabezpečuje výberová flotila áut značky ŠKODA AUTO, ktorá počas celej doby pretekov kontroluje prejazdnosť terénu a sprevádza historické automobily. Legendárne rýchlostné preteky 500 KM SLOVENSKÝCH sa jazdili v rokoch 1937 a 1938 na okruhu Bratislava – Malacky – Baba – Pezinok – Bratislava. Aby jazdci naozaj odjazdili 500 kilometrov, absolvovali tento okruh celkovo päť krát. Po prvý raz pretek odštartoval 20. júna 1937 za mimoriadne zlého počasia. Na mokrej a ťažko zjazdnej trati došlo k niekoľkým nehodám a pádom v zákrutách na Pezinskej babe, no už o rok boli pretekári opäť na štarte pripravení zabojovať o prvenstvo. Pretek 500KM SLOVENSKÝCH sa na niekoľko ročníkov stal súčasťou iného známeho preteku – 1000 míľ československých, ale obnovil sa ako samostatný pretek vo svojej plnej sláve.

Za celou myšlienkou stojí Design Veteran Car Club, ktorý si už pri svojom založení stanovil ako jeden zo svojich hlavných cieľov zachovanie a obnovenie historicky a dizajnovo zaujímavých áut, motoriek a ďalších technických pamiatok. Ako sami uvádzajú, aj v tomto tisícročí narastá záujem o historické autá a motorky a aj preto by ich radi sprístupnili a predstavili širokej verejnosti. Preto si dávajú za úlohu usporiadať výstavy týchto technických klenotov vždy so zameraním na určitú tému. Veríme, že Dobšiná zostane aj v budúcnosti jedným zo stanovíšť týchto jedinečných pretekov.

Sprac: JK, Foto: J. Karika