Kultúra

50. ročník Zimného prechodu Slovenským rudohorím a výstup na Stromíš

Klub slovenských turistov Dobšiná po dvojročnej pandemickej prestávke usporiadal dňa 14.01.2023 už 50. ročník veľmi obľúbeného prechodu Slovenským rudohorím. Ráno vyrazil z Dobšinej na Besník plný autobus ľudí, z ktorých časť si zvolila aj náročnejšiu trasu a vystúpila po ceste. V príjemnom prostredí chaty Rita čakalo občerstvenie obohatené muzikou. Každý účastník dostal výročný odznak a účastnícky list.

Na Čuntave sa počas dňa za krásneho zimného počasia zišlo cca 140 účastníkov, ktorí prichádzali od Dobšinej, z Dobšinského kopca, Dobšinskej Ľadovej Jaskyne, od Spišského potoka ale najviac účastníkov prišlo z Besníka. Viacerí využili luxusné počasie a nenechali si ujsť krásne výhľady na Ondrejisku, vyhliadku Mária skala, alebo cestu domov cez Buchwald. Okrem peších si prišlo na svoje aj cca 30 lyžiarov. Medzi účastníkmi boli skalní turisti, ktorí nevynechajú ani jeden ročník, ale bol aj väčší počet nováčikov a taktiež turisti z klubov v rámci nášho regiónu KST, čo nás veľmi potešilo. Ďakujeme všetkým za účasť, spoluorganizátorom za pomoc a hudbe za spríjemnenie atmosféry a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Výstup na Stromíš

Obec Vlachovo a organizátori usporiadali v sobotu 21.01.2023 46.ročník výstupu na Stromíš, ktorý sme si nemohli nechať ujsť ani my.  Kvôli snehovým podmienkam sme sa museli rozdeliť na lyžiarsku a pešiu partiu. Lyžiarov odviezol autobus do Rakovca a odtiaľ išli po výstupe na hrebeň krásnou zimnou zasneženou krajinou.  Zvyšok partie išiel  z obce Vlachovo a všetci sme sa stretli na Chate pod Stromíšom, kde už vyhrávala muzika do diaľky. Krásne počasie sme viacerí využili na výstup k útulni  Gálová a niektorí vyšli aj celkom na vrch Stromíš 1192 mnm.  Po zostupe sme sa zišli v  kaštieli , kde Obec Vlachovo a organizátori pripravili posedenie, občerstvenie a „vibramovú“ zábavu.

Dagmar Šmelková, predsedníčka KST Dobšiná